Św. Florian od dziś strzeże Huty Miedzi „Legnica”

W czwartek 25 maja odbyło się uroczyste odsłonięcie figury świętego Floriana, która stanęła przy wejściu głównym do Huty Miedzi „Legnica”. Mierząca blisko 3 metry rzeźba wykonana z brązu jest prezentem na jubileusz 70-lecia huty.

Autorem pomnika św. Floriana jest Wojciech Batko, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźbiarz przyglądał się pracy hutników, zapoznał się z procesem produkcji w Hucie Miedzi Legnica. Jego Florian wylewa miedź z tygla. Pod postumentem znajduje się tablica pamiątkowa. Pomnik został sfinansowany ze środków Huty Miedzi Legnica.

-Tegoroczne obchody Dnia Hutnika w KGHM są wyjątkowe z wielu powodów. Po raz pierwszy w historii spółki przyznane zostały stopnie hutnicze i przygotowane są mundury galowe, by podkreślić znaczenie „ludzi ognia” dla Polskiej Miedzi. Dzisiaj odsłoniliśmy pomnik Św. Floriana przy Hucie Miedzi Legnica, która obchodzi jubileusz, ale też otwieramy nowy rozdział w historii tego oddziału. Projekt Hybrydowa Huta Legnica jest projektem o ogromnym potencjale, z którym wiążemy wiele planów rozwojowych – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Dyrektor Michał Świderski podziękował zarządowi Polskiej Miedzi za wsparcie inicjatywy postawienia figury świętego Floriana.

-Bardzo się cieszę, że jesteśmy tu w tym dniu wszyscy razem. Cieszę się, ze po 70 latach działalności huty figura świętego Floriana zagościła w Legnicy. Ta figura, to hołd dla pracowników huty i całego Zagłębia Miedziowego. To hołd dla ich trudu, dla ich codziennej ciężkiej pracy, ich poświęceń i wyrzeczeń, ale także hołd dla naszego patrona świętego Floriana – powiedział Michał Świderski, dyrektor Huty Miedzi „Legnica”.

– Chciałbym żeby hutnicy, którzy przychodzą do pracy, zatrzymali się przy niej na chwilę, podziękowali za opiekę, którą nad nami wszystkimi roztacza, a jemu dziękujemy za te 70 lat opieki nad Hutą Miedzi „Legnica”, za dobro, którymi nas otacza – dodał dyrektor Michał Świderski.

Św. Florian, był rzymskim oficerem z III w., za obronę prześladowanych chrześcijan utonął z kamieniem u szyi w rzece Anizie. W ikonografii przedstawiany jest w stroju legionisty, z naczyniem z wodą, gdy gasi pożar. Został patronem trudnych i niebezpiecznych zawodów: hutników, kominiarzy i strażaków. Pomnik Św. Floriana stoi również przy Hucie Miedzi Głogów.

Postawienie pomnika Świętgo Floriana przed Hutą Miedzi Legnica to inicjatywa dyrekcji Huty oraz związków zawodowych działających w Hucie Miedzi Legnica w tym NSZZ „Solidarność”.

Wśród gości obecni byli  m.in. przewodniczący ZR Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarnośc” Bogdan Orłowski oraz przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” w Hucie Miedzi Legnica Mieczysław Krzywy. 

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com