Andrzej Lehman odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Krzyżem Wolności i Solidarności został odznaczony legniczanin Andrzej Lehman za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Andrzej Lehman urodził się w 1964 roku w Myślenicach.

Od grudnia 1981 r. do września 1982 r. był członkiem podziemnej organizacji działającej w Legnicy pod nazwą Suwerennościowe Porozumienie Młodzieży. W tym czasie brał udział w pracach organizacyjnych tej grupy oraz w tworzeniu ulotek i plakatów, a następnie kolportowaniu ich w II Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy i na terenie miasta.

Zajmował się też werbowaniem nowych członków organizacji. W związku z tą aktywnością został zatrzymany 15 listopada 1982 r. i przesłuchany w charakterze podejrzanego popełnienia czynu z art. 48 ust. 2 i 3 dekretu o stanie wojennym, o to że na terenie Legnicy „wraz z innymi osobami sporządzał i rozpowszechniał ulotki, które mogły wywołać niepokój publiczny lub rozruchy”. Postępowanie w tej sprawie zostało ostatecznie umorzone przez Wojskową Prokuraturę Garnizonową we Wrocławiu 24 listopada 1982 r.

Po tych wydarzeniach relegowany z II LO.  Ukończył liceum dla pracujących, gdyż do innych szkół miał zakaz uczęszczania.

W następnych latach, aż do 1989 r., prowadził działalność jako kurier niezależnych wydawnictw pomiędzy ośrodkami w Legnicy i Wrocławiu. Ponadto organizował kółko samokształceniowe dla uczniów szkół średnich przy parafii św. ap. Piotra i Pawła w Legnicy. Był także współorganizatorem spotkań działaczy opozycyjnych przy legnickich parafiach.

Działacz Solidarności w Hucie Miedzi Legnica w latach 1989 -1991 (członek Komisji Rewizyjnej).

Pracował w wielu legnickich firmach: Huta Miedzi Legnica, Poczta Polska, Zakłdy Owocowo – Warzywne, zakład kamieniarski, hurtownia płytek, ale najdłużej pracował w Radio Plus Legnica.

Od 1997 roku należy do Bractwa Rycerskiego Zamku Bolków.

Andrzej Lehman mieszkał i pracował w Legnicy od 1966 roku do 2004. Obecnie mieszka w Myślenicach. 

Źródło: IPN

.

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com