160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

21 stycznia 2023 roku w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, Fundacja Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych, oraz Formacja Niepodległościowa  zorganizowały uroczystość złożenia kwiatów przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, pod tablicą Wojciecha Ziembińskiego oraz konferencję poświęconą idei niepodległościowej. Prelegentami byli: Tadeusz Stański, Romuald Szeremietiew, Jan Parys, Paweł Bromski, Andrzej Melak, Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska.

Po prelekcjach zebrani połamali sie opłatkiem, oraz wzięli udział we Mszy świętej w Katedrze Polowej, nastepnie  odbył sie uroczysty Apel Pamięci i złożenie kwiatów w hołdzie Powstańcom Styczniowym pod Krzyżem Traugutta.
Po tyuch uroczystościach odbył się koncert pieśni Powstania  Styczniowego w wykonaniu Jacka  Kowalskiego.

Koncert odbył się w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej.

Na uroczystościach Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego reprezentowali: Aniela, Stanisław i Marusz Sakwa, Wiesława i Jan Tabor oraz Henryk Karaś.

W Legnicy również świętowano rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. 

W poniedziałek 23 stycznia w Sali Królewskiej odbyły się legnickie obchody 160. rocznicy wybuchu powstania. Ich częścią był wykład Tomasza Łysiaka o bardzo znamiennym dziś tytule „Młodzi przeciw Moskwie, Moskwa przeciw młodym”.

– Tomasz Łysiak to znany pisarz, autor wieli prac między innymi o bitwie legnickiej i powstaniu styczniowym, scenarzysta, redaktor i publicysta – zapowiadała wykładowcę senator Dorota Czudowska.

Zespół Rota ze Złotoryi dał koncert pieśni patriotycznych. Dzień wcześniej, w niedzielę 22 stycznia w kościele pw. św. Tadeusza Apostoła odbyła się msza święta w intencji rocznicy powstania i beatyfikacji Romualda Traugutta. Po mszy odbyło się wspólne śpiewanie kolęd i pieśni powstańczych.

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com