Kwota wolna od podatku nadal niska

Sejm odrzucił poselski projekt podwyżki kwoty wolnej od podatku z 3091 do 6253 zł. Tymczasem ta kwota jest tak niska, że nawet osoby z dochodami poniżej progu ubóstwa muszą płacić podatek.

Z zestawienia przygotowanego  dla „Gazety Wyborczej” przez KPMG wynika, że polska kwota wolna od podatku jest najniższa pośród wszystkich krajów, które mają ją w swoich systemach. W Grecji po przeliczeniu na złote kwota ta wynosi ponad 20 tys. zł, we Francji 25 tys. zł, w Niemczech grubo ponad 30 tys. zł, w Wielkiej Brytanii niemal 50 tys. zł, w Hiszpanii prawie 75 tys. zł, a na Cyprze aż 82 tys. zł. W niektórych z tych krajów zarobki są sporo wyższe niż w Polsce, jednak  przeciętny Niemiec nie zarabia dziesięć razy więcej niż przeciętny Polak. Brytyjska kwota wolna jest wyższa od naszej już przeszło 15 razy, hiszpańska niemal 25.
Posłowie Twojego Ruchu złożyli w Sejmie projekt ustawy zwiększający kwotę dochodu wolnego od podatku z dzisiejszych 3091 do 6253,32 zł, czyli o ponad 100 proc. Chodziło o to, by z podatku wyłączony był dochód odpowiadający minimum egzystencji. Minimum, do którego odwołali się w swoim projekcie posłowie TR, wynosiło 521,11 zł miesięcznie, co w skali roku daje kwotę 6253,32 zł.
Kwota wolna od podatku pozostaje zamrożona od 2009 r.  Oznacza to ukrytą, powolną podwyżkę podatków. Rząd już zapowiedział, że do 2017 r. nie będzie odmrożenia tej kwoty.Sejm odrzucił poselski projekt podwyżki kwoty wolnej od podatku z 3091 do 6253 zł.

Jak głosowali posłowie z naszego regionu.

Ewa Drozd PO – za
Robert Kropiwnicki PO – za
Norbert Wojnarowski  PO – za
Grzegorz Schetyna PO – za
Henryk Kmiecik PSL – za
Wojciech Zubowski PIS – przeciw
Marzena Machałek  PIS – przeciw
Elżbieta Witek PIS – przeciw

hd KK NSZZ „S”
Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com