Dodatkowe świadczenie emerytalne i rentowe. Kiedy, ile, komu?

Wiadomość o wypłacaniu tzw. trzynastych emerytur w 2021 roku jeszcze przed świętami zelektryzowała emerytów i rencistów. Pierwsze wypłaty „trzynastek” zaplanowane są na początek kwietnia.

ZUS dokona pierwszych wypłat przed świętami 1 i 2 kwietnia br. Dzień wcześniej pieniądze wpłyną do emerytów, którzy świadczenia uzyskują 10. dnia miesiąca – w tym roku to sobota, zatem ZUS wypłaty dokona 9 kwietnia.

Osoby uprawnione otrzymują dodatkowe świadczenie emerytalne w takiej samej kwocie. W tym roku są to w kwietniu dodatkowe pieniądze 1250,88 zł brutto, czyli na rękę 1022,30 zł. Dlaczego tyle, a nie 1066,30 zł netto? O tym dalej.

Kwota na rękę jest niższa z powodu odciąganej zaliczki na składkę zdrowotną i na podatek PIT w wysokości 17 proc. sumy minimalnej emerytury. Jest też związana z kwotą wolną od podatku. W przypadku emeryta, który otrzymuje kwotę wyższą niż,666 zł, wynosi 3091 zł. Wcześniejsze obliczenia wysokości tzw. 13 emerytury nie uwzględniały odciąganego podatku dochodowego oraz składki zdrowotnej.

W listopadzie br. 9,1 mln osób otrzyma kolejne świadczenie. Tu już jest próg dochodowy. Do 7,9 mln osób trafi pełna kwota świadczenia, czyli emerytura minimalna. Do tych, którzy otrzymują co miesiąc powyżej 2900 złotych, zastosowano system złotówka za złotówkę – każda dodatkowa złotówka powyżej 2,9 tys. zł będzie od tej kwoty odejmowana. Ok. pół miliona emerytów, tych “najbogatszych” świadczenia nie otrzyma.

Przypomnijmy, że w tym roku wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wynosi 104,24% i wynika ze stopnia inflacji. 1 marca br. minimalna emerytura została podniesiona o wskaźnik waloryzacji, dając tym samym kwotę 1250,88 zł.

Dodatkowe świadczenie ma swoje znaczenie. Tym bardziej że rośnie grupa emerytów, którzy nie otrzymują nawet emerytury minimalnej. Emerytura minimalna nie przysługuje automatycznie wszystkim, którzy ukończyli wiek emerytalny. Przysługuje ona mężczyznom po 25 latach okresów składkowych i nieskładkowych oraz kobietom po 20 latach okresów składkowych i nieskładkowych. Okresy nieskładkowe nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych.

www.solidarnosc.gda.pl

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com