40-lecie rejestracji NZS

Dziś, 17 lutego, obchodzimy 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Po prawie miesiącu strajków studentów, 17 lutego 1981, sąd zarejestrował pierwszą niezależną organizację w krajach bloku komunistycznego – Niezależne Zrzeszenie Studentów. Strajk trwał 29 dni i był wówczas najdłuższym okupacyjnym strajkiem studenckim w Europie.
 

W latach 80. ubiegłego wieku, studenci zrzeszeni pod znakiem NZS, mieli jeden cel i jedno pragnienie. Tym celem była wolność. Podejmując działania – począwszy od potajemnych wydruków prasowych, po organizację strajków na uczelniach – studenci wykazywali się odwagą i determinacją w walce e uciskami aparatu państwowego. Pomimo represji i delegalizacji organizacji, duch woli walki o prawdziwie suwerenną Polskę przetrwał, wskutek czego doprowadzono do rejestracji NZS i wzmożonego działania studentów na rzecz praw człowieka, wolności słowa i demokratyzacji życia akademickiego.

Przez 40 lat istnienia NZS gromadził tysiące młodych ludzi, dla których walka o lepszą przyszłość była szczególnie ważna. Z szeregów Niezależnego Zrzeszenia Studentów wywodzi się wielu polityków, działaczy, dziennikarzy oraz przedsiębiorców, między innymi Mateusz Morawiecki. Dziś młode pokolenie z dumą wspomina niezłomną postawę działaczy NZS w tamtych czasach. Niezmienne idee oraz wartości napędzają kolejne pokolenia członków Niezależnego Zrzeszenia Studentów do działania na rzecz społeczeństwa, w tym tak bardzo ważnego społeczeństwa akademickiego.

Marcin Koziestański (NZS)

 
 
 
Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com