Mateńko i Poroszewski Honorowymi Obywatelami Polkowic

Juliusz Mateńko oraz Andrzej Poroszewski decyzją Rady Miejskiej Polkowic zostali podczas ostatniej sesji honorowymi obywatelami gminy Polkowice, dzisiaj otrzymali akty nadania z rąk burmistrza Polkowic i przewodniczącego Rady.

Andrzej Poroszewski i Juliusz Mateńko nie mogli, jak to zwyczajowo ma miejsce, odebrać aktów honorowego obywatelstwa podczas sesji Rady Miejskiej, bo ta odbyła się zdalnie dlatego Andrzeja Poroszewskiego i Juliusza Mateńkę przedstawiciele polkowickiego samorządu odwiedzili w ich domach.

Andrzej Poroszewski i Juliusz Mateńko wnieśli ogromny wkład w walkę o demokrację i prawa pracownicze podczas stanu wojennego. W dniach 14-17 grudnia 1981 r. byli jednymi z przywódców pokojowego protestu w kopalniach Rudna Główna i Rudna Zachodnia, brutalnie spacyfikowanego przez władze komunistyczne.

Aby im za to podziękować i wręczyć akty nadania, obu kombatantów odwiedzili burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki i przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach Roman Rozmysłowski. Obaj wyróżnieni nie kryli wzruszenia i wdzięczności za przyznane im honorowe obywatelstwa.

– Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Bardzo za nie dziękuję. W naszym środowisku jest jednak więcej osób, którym należy się pamięć za ich wkład w wydarzenia sprzed 40 lat – mówił skromnie A. Poroszewski.

Kolejnym z przywódców grudniowego protestu na Rudnej był Juliusz Mateńko. Jako inżynier chemik przyjechał do Zagłębia Miedziowego ze Szczecina w latach 70. ub. w., by już kilka lat później być jednym z przywódców strajku na ZG Polkowice.

– Bardzo dziękuję za to wyróżnienie – powiedział do przedstawicieli polkowickiego samorządu J. Mateńko. – Dziękuję także, że obecne władze Polkowic tak wielką wagę przykładają do pielęgnowania wartości, o które my walczyliśmy 40 lat temu – dodał uhonorowany.

Wnioski o nadanie honorowego obywatelstwa gminy Polkowice dla Andrzeja Poroszewskiego i Juliusza Mateńki złożyło do rady miasta Stowarzyszenie Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.

Źródło: polkowice.eu

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com