Piotr Duda: W czasie kryzysu dobrze widać, dlaczego warto należeć do związku zawodowego

Fot. Marcin Żegliński
– Bez porozumienia z organizacją związkową pracodawca nie otrzyma wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. NSZZ Solidarność w ramach konsultacji społecznych domagał się rozwiązań dających realny wpływ na tryb i zakres ustalania warunków wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Oprócz tej zmiany w ramach konsultacji społecznych rząd uwzględnił wiele innych postulatów związku – mówi Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, w rozmowie z Robertem Wąsikiem.

(…)
– Czy przynależność do związku jest dobrym zabezpieczeniem nie tylko na czas pandemii, ale także później, kiedy gospodarka zwolni i na rynku pracy może nastąpić kryzys? 
– Ciągle to powtarzam i powtórzę jeszcze raz. Tam, gdzie są związki zawodowe, a na pewno tam, gdzie jest NSZZ Solidarność, pracuje się lepiej, lepiej zarabia, a skala łamania prawa jest dużo, dużo mniejsza. Bo tak naprawdę prawo mamy nie najgorsze. Gorzej jest z jego egzekucją. Dlatego główną rolą związku zawodowego jest stanie na straży przestrzegania prawa.
Podam przykład, który pasuje na ten kryzysowy czas. Pracownik zgodnie z Kodeksem pracy może odmówić świadczenia pracy, gdy ta zagraża jego życiu i zdrowiu. Ale pracownicy boją się postawić pracodawcy i często ryzykują. Jednak gdy jest związek zawodowy, który najczęściej powołuje w firmie społecznego inspektora pracy, ten krótką interwencją egzekwuje to prawo.
Nie wiem, jak inni, ale Solidarność to dobre narzędzie, aby prawo pracy w firmie było przestrzegane. I to jest niezależne od kryzysu, choć obecna sytuacja doskonale pokazuje różnice. Jak jest dobrze, to jest dobrze. Wielu ludzi nie widzi wtedy potrzeby organizowania się w związek zawodowy. Gdy zaczynają się problemy, ludzie nagle zaczynają szukać pomocy. Niestety, wtedy najczęściej jest już za późno.
 
– Słowem Solidarność na kryzys…
– Przynależność do związku zawodowego jest dobrowolna. Nikt nikogo do niczego nie może zmusić. Ale w kryzysie dobrze widać, dlaczego warto. Jeszcze raz apeluję do wszystkich pracowników. Bierzcie przykład z Solidarności. Organizujcie się, bo zorganizowani mają lepiej.

To jest tylko część wywiadu, który ukazał się w Tygodniku Solidarność nr 14/2020. Resztę możecie przeczytać pobierając ZA DARMO cyfrową wersję „TS” w naszej aplikacji mobilnej.

Fot. Marcin Żegliński Tygodnik Solidarność

<KLIKNIJ BY PRZEJŚĆ DO APLIKACJI>

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com