Bohaterowie opozycji niepodległościowej uhonorowani

– Trzeba było bardzo długo czekać, kilkadziesiąt lat, żeby wolna i niepodległa Polska odnalazła bohaterów z tamtych lat, z tamtych dni,  kiedy ramię w ramię  walczyliśmy z determinacją i nadzieją, że można zmienić Polskę i odzyskać niepodległość – powiedziała w Lubinie marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas uroczystości w wręczenia odznaczeń państwowych. 7 września w Centrum Kultury „Muza” Krzyżem Wolności i Solidarności uhonorowanych zostało 20 mieszkańców Zagłębia Miedziowego, w tym sześcioro pośmiertnie, a wśród nich ofiary Zbrodni Lubińskiej.

Marszałek Sejmu podkreśliła podczas uroczystości, że jej pokolenie walczyło o wolną Polskę. – Trzeba było zdać egzamin, czy pogodzić się ze stanem wojennym, czy walczyć. Spora grupa walkę podjęła w podziemiu Solidarnościowym. Często byli to ludzie potem przez lata zapomniani. To dziś ich poszukujemy – mówiła Elżbieta Witek.

Marszałek Witek podkreśliła również znaczenie Kościoła w walce z komunistyczną dyktaturą. – Otworzył swoje drzwi dla nas. To tam mogliśmy usłyszeć prawdę i mogliśmy się modlić o to, żeby czarny okres stanu wojennego się skończył jak najszybciej, żeby Polska była znowu wolna. To była jedyna ostoja polskości – podkreśliła.

Na zakończenie Elżbieta Witek podziękowała  zebranym działaczom niepodległościowym za ich walkę, bez której nie byłoby wolnej Polski. – Przy takich uroczystościach pamiętamy także i oddajemy hołd tym, którzy o wolną Polskę walczyli, a ich między nami już nie ma – zakończyła.

Jednym z odznaczonych w Lubinie jest ks. Wiesław Migdał, który zabrał głoś w imieniu uhonorowanych. – Nie uważamy się za bohaterów. Bohaterami są ci, co poświęcili swoje życie w walce o wolną, niepodległą ojczyznę. Ale rozpiera nas niekłamana radość, że została zauważona i doceniona zwykła szara codzienność. Bo przecież kochać matkę-ojczyznę to nasz obowiązek – powiedział duchowny.

Po ceremonii odznaczenia odbył się specjalny pokaz filmu fabularnego z 2019 r. „Rykoszety” przedstawiającego tragiczne wydarzenia z sierpnia 1982 r. w Lubinie.

Organizatorem wydarzenia była Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu i powiat lubiński.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Odznaczeniem tym honoruje się osoby, które w latach 1956-1989 walczyły z systemem komunistycznym.

W uroczystości uczestniczył Bogdan Orłowski przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”.

Dziś odznaczeni zostali: Stanisław Tadeusz Leśniewski, Edward Rewers, ks. Wiesław Migdał, Henryk Strzyż, Janusz Romaniszyn, Zbigniew Dudek, Franciszek Józef Kamiński, Henryk Karaś, Wiesław Julian Leśniański, Bogdan Franciszek Nuciński, Stanisław Honc, Franciszek Delimata, Ireneusz Nowak i Józef Wranik. 

Ponadto sześć osób otrzymało Krzyż pośmiertnie: Andrzej Trajkowski, Michał Adamowicz, Mieczysław Poźniak, Seweryn Szkudlarek, Antoni Cydzik i Zbigniew Łakowski. Odznaczenia odebrali członkowie ich rodzin.

www.sejm.gov.pl/o 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com