Uroczystości pogrzebowa Kornela Morawieckiego

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek 4 października wystawieniem trumny w gmachu Sejmu RP. W pożegnaniu uczestniczyli również przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Regionu Zagłębie Miedziowe wraz z pocztami sztandarowymi. 

W sobotę w pogrzebie Kornela Morawieckiego uczestniczył przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” Bogdan Orłowski.

 Ostatnie pożegnanie Marszałka Seniora Sejmu VIII kadencji rozpoczęło się mszą świętą w warszawskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W ceremonii uczestniczył premier Mateusz Morawiecki z członkami rodziny zmarłego, przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Stanisławem Karczewskim, a także premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš, parlamentarzyści, członkowie rządu, wicemarszałkowie Sejmu Ryszard Terlecki i Małgorzata Kidawa-Błońska oraz szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska.

Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Rozpoczął od przypomnienia słów nieznanego autora z podziemia, przywołanych przez Marszałka Seniora podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VIII kadencji przed czterema laty: „Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew, jak płomienie, gdzie Cię doniosę – nie wiem”. – Był nieustannie zatroskany, by ta żagiew nigdy nie obróciła się w popiół, jej płomienie nigdy nie utraciły swojego blasku – mówił o zmarłym w homilii abp Jędraszewski.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Kornel Morawiecki był człowiekiem niezwykle głębokich przekonań, wewnętrznej siły i niezłomności w dążeniu do wolności. – Chciał wolnej, niepodległej Polski, nie godził się na żadną inną – podkreślił prezydent i dodał, że Marszałek Senior dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała wyjątkową drogę życiową Kornela Morawieckiego. – Wyjątkowo miłował Ojczyznę. Był człowiekiem dla którego takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna były bardzo ważne. Będzie nam Pana brakowało. Żegnam Pana w wolnej, suwerennej, demokratycznej Polsce, o która walczył Pan całe życie i której Pan dożył – zakończyła Elżbieta Witek.

– Przyszło mi pożegnać człowieka niezwykłego, który łączył w sobie niezwykle ostry radykalizm z łagodnością, gotowością do współpracy, z łatwością wybaczania. Był jednym z ojców polskiej niepodległości – powiedział z kolei były premier Jarosław Kaczyński. Po wystąpieniach list od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Stanisława Gądeckiego odczytał abp Marek Jędraszewski.

Po zakończeniu mszy kondukt udał się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie odbyła się ceremonia pogrzebowa. – Wszystkie twoje czyny, twoje słowa, dobro, które dałeś innym, twoja walka o wolność, wydały wielki plon – powiedział podczas uroczystości Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że Kornel Morawiecki pragnął pojednania i chciał, by w najważniejszych sprawach Polacy potrafili ze sobą rozmawiać lepiej niż do tej pory. – Nie umarłeś cały. Tak jak pragnąłeś, niesiemy dalej Polskę, jak żagiew, jak płomienie. Ku przyszłości, ku nowym wyzwaniom – podkreślił prezes Rady Ministrów. Głos podczas uroczystości zabrali też członkowie rodziny i przyjaciele zmarłego.

Kornel Morawiecki na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji powiedział: „Tu, z tej trybuny, padło przed laty dramatyczne pytanie: Czyja jest Polska? Jest jednak jeszcze bardziej doniosłe, ważniejsze pytanie: Dla kogo jest Polska? Żyjemy nie tylko dla siebie, żyjemy i umieramy dla innych”. Marszałek Senior Sejmu VIII kadencji był działaczem opozycji niepodległościowej w czasach PRL. Zaangażowany w walkę z dyktaturą komunistyczną jako założyciel i przewodniczący Solidarności Walczącej. Zmarł 30 września. Miał 78 lat.

Sejm.gov.pl/o Fot: MK, BN, Janusz Wolniak (Solidarność Dolny Śląsk)

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com