W legnickim MOPS-ie będą długo oczekiwane podwyżki

Rada miejska jednogłośnie przyjęła korektę uchwały budżetowej na rok 2019, dzięki której po czterech miesiącach oczekiwania pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy otrzymają podwyżki. Pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia.

Przypomnijmy, że w MOPS-ie na podwyżki pracownicy czekają od grudniowej sesji budżetowej. Apelowali o nie jeszcze w ostatnim kwartale ubiegłego roku. W grudniu radni miejscy podjęli uchwałę dotyczącą podniesienia wysokości wynagrodzeń, ale pieniądze na konta pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nie trafiły przez kolejne cztery miesiące.

Wszystko przez błąd w uchwale, który dotyczył rozdziału pieniędzy. Polegał on na tym, że radni skierowali kwotę 869 tys. zł przeznaczonych na podwyżki do jednego działu, tymczasem legnicki MOPS jest jednostką organizacyjną finansowaną z różnych działów. Błąd spowodował, że pieniądze nie mogły być pracownikom wypłacone bez zmiany planu klasyfikacji budżetowej. Ta z kolei wymagała uchwały prezydenta, która umożliwiłaby wprowadzenie poprawek w budżecie na rok 2019.

Ponieważ przez cztery miesiące nic się w tej sprawie nie działo, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przyszli domagać się wypłaty zagwarantowanych już podwyżek na wczorajszej (poniedziałek, 29 kwietnia) sesji rady miejskiej. Wcześniej Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy legnickim MOPS-ie wystosowała do prezydenta Krzakowskiego pismo, w którym domagała się określenia terminu, kiedy możliwa będzie korekta budżetu.

Odpowiedź pracownicy MOPS-u dostali na chwilę przed sesją, a prezydent dość niespodziewanie wniósł uchwałę, na którą tak długo czekali.

– Do zmiany budżetu przygotowywaliśmy się przez ostatni miesiąc i też nie mieliśmy pewności, czy tę uchwałę przedłożymy dzisiaj – mówił na sesji prezydent Tadeusz Krzakowski.

Opozycyjni radni mieli zastrzeżenia co do trybu procedowania poprawek w budżecie, ale ostatecznie rada miejska jednogłośnie przyjęła zmiany w uchwale budżetowej, dzięki którym pracownicy MOPS-u dostaną długo oczekiwane podwyżki.

– Nareszcie – powiedziała z ulgą Aneta Mazur, przewodnicząca Komisji Zakąłdowej NSZZ Solidarność przy legnickim MOPS-ie. – Czekaliśmy cztery miesiące. Pracownicy byli już zmęczeni i zdenerwowani tą sytuacją, dlatego byliśmy na sesji. Dobrze, że dziś się to w końcu rozstrzygnęło – podkreślała Mazur.

Wczorajsze zmiany w uchwale budżetowej na 2019 rok oznaczają, że pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej otrzymają podwyżkę z wyrównaniem od stycznia. Dotyczy ich również 5-procentowa podwyżka dla pracowników samorządowych, którą otrzymają w lipcu.

KIG (lca.pl)

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com