Legniccy radni przegłosowali podwyżkę dla pracowników MOPS-u

O 800 tys. zł wzrosła pula przeznaczona na podwyżki dla 455 pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Oznacza to, że pensje wzrosną nie o 5 procent, ale nawet dwa razy więcej. Ze zmian ucieszyły się przedstawicieli załogi, które ubrane na czarno przyszły na czwartkową sesję.

– Na pewno jest większa niż planowana i realnie poprawi sytuację. Według obliczeń, będzie dwa razy większa niż była. To duży wzrost dla pracowników o takich zarobkach jakie są w MOPS – ie i pracownicy na pewno będą zadowoleni. Oczywiście, oczekiwania są wyższe, bo nasze płace są na niskim poziomie. Niemniej jednak to bardzo dobry krok w kierunku poprawy warunków płacowych i jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy radnym, którzy wykazali się myśleniem o polityce społecznej i wrażliwością – mówi Aneta Mazur, przewodnicząca KZ NSZZ Solidarność pracowników MOPS w Legnicy.

Pieniądze „znaleźli” radni klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy wygospodarowali w swoich poprawkach około 1 mln 200 tys. zł. 600 tys. zł pochodzi z puli wydatków przeznaczonych na promocję miasta. Blisko 600 tys. zł przesunęli działu kultura fizyczna.

– Odpowiedzieliśmy na apel pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. To prawie 450 pracowników, którzy domagają się podwyżek wynagrodzeń. Zajmują się sferą ważną dla obywateli Legnicy, dlatego postanowiliśmy zawnioskować o przesunięcie środków z promocji. Skwituję to krótko. Albo solidarność społeczna, albo promocja siebie. W tym wypadku ta pierwsza jest dużo ważniejsza – podsumowuje Arkadiusz Baranowski, wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o podwyżki walczyć zaczęli już w listopadzie, przyłączając się do ogólnopolskiego czarnego protestu adresowanego do Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

– Nie chcemy ciągle zarabiać tyle, ile wynoszą kwoty wypłacanych przez nas zasiłków. Chcemy zrównania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z urzędami gmin i miast, czyli z wynagrodzeniami pracowników samorządowych, chcemy przejrzystej ścieżki awansu zawodowego dla poszczególnych grup zawodowych, wzrostu dodatku terenowego dla pracowników socjalnych, który od 14 lat wynosi tyle samo. To główne postulaty – mówiła wówczas szefowa NSZZ „Solidarność” pracowników MOPS w Legnicy.

Dziś średnia płaca brutto w MOPS – ie wynosi około 2,3 tys. zł brutto.

Przypomnijmy na początku grudnia związkowcy z Solidarności wystosowali  „Apel do radnych w sprawie podwyżek wynagrodzeń pracowników MOPS Legnica”

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com