Rozpoczęcie obchodów stulecia odzyskania Niepodległości w Głogowie

12 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Głogowie odbyła się prezentacja projektu „Przyśniła się Frankowi Polska”. Projekt realizowali uczniowie klas siódmych. Na bohatera projektu młodzież wybrał Franciszka Semczyszyna, który mieszkał w Głogowie, urodził się we Lwowie. W wieku 15 lat w listopadzie 1918 r. Franek uczeń szkoły realnej wraz z kolegami z klasy wyruszył do walki o polski Lwów. Był jednym ze 1421 młodych obrońców miasta, którzy nie ukończyli 17 lat, nazwano ich orlętami lwowskimi.

Gośćmi uczniów głogowskiej dwójki byli:  Wojciech Zubowski, poseł na Sejm RP, Bożena Kowalczykowska, zastępca Prezydenta Miasta Głogowa,  Bogdan Orłowski, przewodniczący Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność”,  Ewa Osomańska, radna Rady Powiatu Głogowskiego,  Zdzisław Wandycz, członek Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości,  Marcin Marciszak, Prezes Stowarzyszenia Patriotyczny Głogów i  Paweł Chruszcz, Przewodniczący Rady Rodziców.

Prezentację projektu rozpoczął montaż słowno-muzyczny „Przyśniła się dzieciom Polska” w wykonaniu uczniów klas siódmych, następnie młodzież i zaproszeni goście obejrzeli prezentację multimedialną „Przyśniła się Frankowi Polska”. Prezentacja została wykonana w oparciu o zdjęcia i dokumenty przywiezione przez Franciszka Semczyszyna ze Lwowa po II wojnie światowej, udostępniła je uczniom córka bohatera projektu Pani Maria Supronowicz.

Na zakończenie spotkania głos zabrał Pan Bogdan Orłowski, który podkreślił jak ważną sprawą jest patriotyzm i troska o dobro ojczyzny. Powiedział, że współczesne młode pokolenie powinno być wdzięczne tym, którzy sto lat temu walczyli o wolną Polskę.

Podczas realizacji projektu uczniowie poznali postać bohatera walk o niepodległość Polski, dowiedzieli się, że sto lat temu ich rówieśnicy ginęli za wolność kraju. Uczestnicy projektu podkreślali, że udział w tym przedsięwzięciu rozbudził w nich ciekawość poznania historii dróg do Niepodległej

Opiekunem projektu jest nauczycielka historii Pani Jolanta Peciak.

Wiersz uczennicy klasy VII b Julii Kuczkowiak

Przyśniła się Frankowi Polska,
Gdzie z bronią stał jakiś chwat.
Za kraj ten walczył odważnie,
Jak Franio miał piętnaście lat.
I nosił mundurek niebieski,
Oznaka to wielkiej godności
Przyśniła się Frankowi Polska,
Będąca symbolem wolności.


Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com