Były milicjant znów zakpił z prawa

Były milicjant skazany w procesie ofiar Zbrodni Lubińskiej po raz kolejny zadrwił sobie z prawa. Skazany prawomocnym wyrokiem sądu Jan M. miał stawić się dzisiaj w Zakładzie Karnym w Łodzi do odbycia kary 3,5 roku pozbawienia wolności. Mężczyzna nie pojawił się jednak w więzieniu. Zgodnie z prawem ma jeszcze na to trzy dni robocze. Po tym czasie sąd prawdopodobnie wystąpi z wnioskiem o doprowadzenie skazanego do zakładu karnego w asyście funkcjonariuszy policji.

Skazany prawomocnym wyrokiem sądu Jan M. pierwotnie miał stawić się do odbycia kary w zakładzie karnym przy Kleczkowskiej we Wrocławiu. Okazało się jednak, że ta jednostka nie posiada oddziału szpitalnego, w którym były milicjant – ze względu na swój stan zdrowia – mógłby odbywać karę odsiadki pod stałą opieką lekarzy.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wystąpił później do Centralnego Zarządu Służby Więziennej z prośbą o wskazanie takiego zakładu karnego.

– Po uzyskaniu informacji od CZSW, że takim zakładem z oddziałem szpitalnym jest Zakład Karny nr w Łodzi, wezwał skazanego do odbycia kary w tymże zakładzie karnym na dzień 25 maja – mówił Radiu Elka sędzia Marek Poteralski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

Jan M. nie stawił się jednak w tymże zakładzie, o czym poinformował nas kpt. Paweł Kocemba, rzecznik ZK nr 2 w Łodzi. Zgodnie z procedurą zakład karny „daje” skazanemu jeszcze dni robocze na stawienie się w jednostce. Po upływie tego okresu, placówka powiadamia właściwy sąd, który może wydać decyzję o doprowadzeniu skazanego przez policję.

Mieszkający dzisiaj w jednej z podlubińskich miejscowości Jan M., podczas pokojowej manifestacji 31 sierpnia 1982r. dowodził oddziałami ZOMO. Od kul milicjantów zginęli wówczas: 28-letni Michał Adamowicz, dwa lata młodszy Mieczysław Poźniak i najstarszy z nich wszystkich, 32-letni Andrzej Trajkowski. Za kierowanie akcją ZOMO Jan M. został skazany na 3,5 roku więzienia. Wyrok ten zapadł 17 lipca 2007r., ale do dziś – jak się okazuje – były milicjant skutecznie unika więziennej celi.

W tym roku mija 35. rocznica Zbrodni Lubińskiej. Na sierpniowe obchody do Lubina przyjedzie prezydent RP Andrzej Duda. Z tej okazji zaplanowano też posiedzenie Komisji Krajowej Solidarności.

TJ miedziowe.pl

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com