Kamil Dworaczek o manipulacji w mediach lat 70

Warsztatami na temat propagandy w mediach lat 70 rozpoczął się Tydzień Patriotyczny w V Liceum Ogólnokształcącym. Poprowadził je przedstawiciel IPN Kamil Dworaczek.

– Mówiłem o czerwcu 1976 roku, powstaniu Komitetu Obrony Robotników, śmierci Stanisława Pyjasa, powstaniu studenckich komitetów Solidarności i reakcji prasy na te wydarzenia – relacjonował dr Kamil Dworaczek, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.

– Spróbowałem pokazać jak manipulowano informacją i jak działała propaganda w PRL – u.

Oprócz prelekcji historycznej uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których na podstawie tekstów prasowych mogli przekonać się jak ówczesne media manipulowały informacjami na temat wydarzeń. Spotkanie z pracownikiem IPN to dla uczniów doskonała okazja do poznania historii protestów robotniczych jakie miały miejsce w latach lat 70 ubiegłego stulecia. Porównania rzeczywistości ze zniekształconymi przez media faktami.

Spotkanie z Kamilem Dworaczkiem jest pierwszym w ramach tegorocznego cyklu Tygodnia Patriotycznego. Kolejnym gościem uczniów będzie Igor Szarapow- Rosjanin, który po dojściu do władzy dzisiejszego prezydenta, Władimira Putina, był więziony w Gułagu przez 10 lat. Opowie uczniom o warunkach jakie dzisiaj panują w rosyjskich więzieniach, o swojej działalności opozycyjnej z okresu komunizmu, oraz dzisiejszych nastrojach wśród Rosjan sprzeciwiających się obecnej władzy. Gość odwiedzi szkołę 2 marca.

3 marca z uczniami spotka się Mirosław Młodecki, działacz Solidarności z czasów stanu wojennego, który wygłosi wykład wykład zatytułowany „Propaganda wobec jednego przypadku – terrorysta czy patriota PRL”.

Lekcja historii z IPN (4)

Lekcja historii z IPN (2)

Lekcja historii z IPN (1) Kamil Dworaczek (3) Kamil Dworaczek (2) Kamil Dworaczek (1)

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com