Marsz Niemcowa, aresztowania, ślub Wojtyła

Południe, 27.02.2016., przez centrum Moskwy przechodzi około 50 tys. ludzi w hołdzie oddanym zamordowanemu rok temu opozycjoniście. Borys Niemcow był jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna, przewidywano go także na jego następcę.

Na nieszczęście dla Rosji, z niewiadomych powodów Jelcyn wybrał kagiebistę Putina. Marsz Pamięci został zorganizowany przez Komitet Działaczy Opozycyjnych, jako jeden z niewielu był legalny, ostatnio zabroniono choćby zorganizowania Marszu Pokoju 27 września 2015r. (Marsz, chociaż z interwencją policji i tak się odbył). Władze wiedziały o ogromnej mobilizacji wśród opozycji, że odbędzie się zorganizowana demonstracja, która zgromadzi tysiące ludzi, a w skład komitetu weszły organizacje i partie sprzeciwiające się reżimowi Putina. Udziału odmówiły partie prokremlowskie (Jedyna Rosja, Komunistyczna Partia Rosji, Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji, Sprawiedliwa Rosja), które poparły aneksję Krymu i wojnę przeciw Ukrainie. Występujący aktywnie przeciwko temu Borys Niemcow, został z tego powodu zamordowany.

W marszu brali udział także protestujący kierowcy ciężarówek przeciwko nowemu systemowi opłat za drogi – tzw. Płatona. Na znak solidarności z nimi Igor Szarapow (wieloletni dysydent i więzień polityczny) – nakleił na swoje plecy napis z żądaniem zniesienia tego podatku. Czapkę w barwach Ukrainy, jaką założył w czasie marszu przywiózł z Kijowa, gdzie był podejmowany z serdecznością z jaką spotyka się przyjaciół. Było to dość niezwykłe – w końcu Szarapow jest Rosjaninem.

W trakcie marszu, blisko niego szła kolumna 40-50 Ukraińców, z żądaniem zakończenia wojny przeciwko Ukrainie, uwolnienia jeńców wojennych, sądu nad Putinem i likwidacją komunizmu w Rosji na wzór Ukrainy. Policjanci, rozmieszczeni wzdłuż trasy pochodu, nie kryli do nich niechęci, chociaż zachowywali się poprawnie. Tylko eeden z nich krzyknął: ”Nie oddamy wam Krymu, przesraliście go!”.

Wśród uczestników Marszu Pamięci byli także inni aktywiści Związku Równych, do których należy Szarapow. Było to dla nich szczególne wydarzenie, ze względu na to, ze dwoje z nich -Aleksander Horrszr i Aleksander Kazakiewicz nie mogli wziąć w nim udziału. Kozakiewicz niedawno uciekł z Rosji obawiając się uwięzienia, zaś Horrszr został aresztowany przez FSB ( spadkobiercę KGB i NKWD) z samego rana 25 lutego. Przedstawiono mu zarzut wzywania do aktów ekstremizmu przez internet oraz rozprzestrzenianie nieprawdziwych wiadomości na temat Ukrainy,a w tłumaczeniu na zwykły język – niewygodnych dla rządu Rosji. Grozi mu pięć lat kolonii karnej. Jest to jak na razie najpoważniejszy cios wymierzony w Związek Równych. Aleksander Horrszr, razem z Igorem Szarapowem oraz Alexeyem Domnikovem w listopadzie zeszłego roku, w rocznicę Rewolucji Godności na Ukrainie, rozwiesili na wieżowcu zbudowanym przez więźniów systemu komunistycznego dwie flagi: rosyjską z gwiazdami Unii Europejskiej i ukraińską. Po przeprowadzonej akcji wszyscy odsiedzieli 10 dni w więzieniu, a Horrszr dodatkowo został zwolniony z pracy. W niedalekim czasie, podczas rewizji w jego mieszkaniu, zabrano mu komputer, telefony oraz inne elektroniczne sprzęty, skojarzone z jego opozycyjną działalnością. Wcześniej wielokrotnie próbowano go „zapraszać” na rozmowę do FSB. Odmawiał, żądając oficjalnego nakazu. Z tego powodu marsz aktywistów Związku Równych nabrał innego jeszcze wymiaru-walki o uwięzionego kolegę.

Skala represji rośnie , prawdopodobnie Putin czuje spadające poparcie. Ono nadal jest wysokie, ale dyktatorom zawsze potrzebne 99%, a nigdy nie przekroczyło 90%. Opozycjoniści oceniają ,że spadek poparcia jest odczuwalny, spotykają się z coraz większą sympatią. Niedawno aresztowano Ildara Dadina, także opozycjonistę. Po wielu dniach bezskutecznego proszenia o możliwość spotkania, podjął wraz ze swoją dziewczyną, Nastią Zotową, decyzję o ślubie , który wzięli 25 lutego tego roku. Na poniższym filmie widać mnóstwo ludzi przed aresztem i piękną pannę młodą przyjmującą gratulacje od przyjaciół. Niestety samą.

https://www.youtube.com/watch?v=EGG6uMbBz4s
https://www.youtube.com/watch?v=oLd7r4sV1GU

Obserwując te wydarzenia w bliskim nam kraju, na myśl mi przychodzi tylko jedno. W listopadzie 2015 roku, z okazji 30 rocznicy powstania Ruchu „Wolność i Pokój” przyjechał do Polski Igor Szarapow. Po drodze do Machowej, gdzie weterani ruchu spotkali się nad grobem Otto Schimka, Szarapow wstąpił do łagiewnickiego Sanktuarium Jana Pawła II. W jednej z kaplic, w księdze z intencjami dokonał wpisu: ”Boże, ześlij Rosji Karola Wojtyłę”. Prośmy o to samo.

Grzegorz Majewski – Fundacji Wolność i Pokój

Miejsce zamordowania Borysa Niemcowa Igor Szarapow (2) Igor Szarapow (1) d6cacf7a-8b0b-41db-8d75-a80e336ac28a

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com