Tydzień Patriotyczny w V Liceum Ogólnokształcącym

Lekcje historii z IPN, spotkania ze świadkami historii lat 80, konkursy i warsztaty – to program tegorocznego Tygodnia Patriotycznego w V LO, który rozpocznie się w poniedziałek 29 lutego.

Igor SzarapowCały przyszły tydzień upłynie w V Liceum Ogólnokształcącym pod hasłem patriotyzmu. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z bohaterami wydarzeń lat 80 i dzięki nim poszerzyć swoją wiedzę.

Tydzień rozpocznie się spotkaniem z Kamilem Dworaczkiem, specjalistą z wrocławskiego oddziału IPN. Gość poprowadzi warsztaty odróżniania tekstu propagandowego od „ zwykłych” artykułów. Zajęcia odbędą się 29 lutego.

Kolejnym gościem będzie Igor Szarapow- Rosjanin, który po dojściu do władzy dzisiejszego prezydenta, Władimira Putina, był więziony w Gułagu przez 10 lat. Opowie uczniom o warunkach jakie dzisiaj panują w rosyjskich więzieniach, o swojej działalności opozycyjnej z okresu komunizmu, oraz dzisiejszych nastrojach wśród Rosjan sprzeciwiających się obecnej władzy. Gość odwiedzi szkołę 2 marca.

3 marca z uczniami spotka się Mirosław Młodecki, działacz Solidarności z czasów stanu wojennego, który wygłosi wykład wykład zatytułowany „Propaganda wobec jednego przypadku – terrorysta czy patriota PRL”.

W ramach organizowanych konkursów Tygodnia Patriotycznego młodzież będzie miała okazję do sprawdzenia swojej wiedzy i zdobycia do zdobycia licznych nagród. Zmierzyć się będą mogli w konkursach na: strój z dwudziestolecia międzywojennego, piosenkę powstałą w tym okresie, a także wiedzę historyczną, jaką będzie można zweryfikować podczas „zapasów historycznych”. Uczniowie będą walczyć w drużynach trzyosobowych. Odbędzie także konkurs na prace multimedialną dotyczącą propagandy wobec młodzieży w latach PRL. Nagrodą jest wyjazd do Gdańska i spotkanie z Krzysztofem Skibą, będącym nie tylko znanym satyrykiem i muzykiem, ale także kombatantem walki z komunizmem. W innych konkursach przewidziano za nagrody tablety, jednodniowe wycieczki zagraniczne, oraz inne cenne upominki.

W przedsięwzięciu będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani uczniowie ze szkół w całym regionie.

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com