Krzysztof Świątek redaktorem naczelnym Tygodnika Solidarność

Obradująca w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zdecydowała o powierzeniu Krzysztofowi Świątkowi funkcji redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”. Nowy naczelny zapowiada duże zmiany, zarówno w samym Tygodniku jak i nowo powstającym portalu.

– Dziękuję przewodncizącemu za zaufanie – powiedział zaraz po wyborze Krzysztof Świątek. Zapowiedział duże zmiany. zarówno nową szatę graficzną, więcej bogatszych tematycznie stron, nowe działy, w tym historyczny oraz bardziej wyraziste, mocne okładki. Zapowiedział również powstanie nowego portalu internetowego, który ma być w załżeniu dźwignią dla TS.

Krzysztof Świątek jest absolwentem politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2003). Jeszcze podczas studiów pracował w dziale stołecznym ogólnopolskiego dziennika „Życie” (jego pierwszej edycji). Po studiach związał się z „Tygodnikiem Solidarność”. Od stycznia 2009 do stycznia 2010 był kierownikiem Działu Społeczno-Związkowego. W styczniu 2010 roku został zastępcą redaktora naczelnego „TS”. Od sierpnia 2015 roku – pełnił obowiązki redaktora naczelnego „Tygodnika Solidarność”

W ciągu ponad 11 lat pracy dziennikarskiej napisał kilkaset artykułów, reportaży (cykl o europejskich miastach, także z kanonizacji Jana Pawła II), analiz politycznych, recenzji filmów i książek. Przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów z najważniejszymi polskimi politykami, ekonomistami, historykami, socjologami, naukowcami z innych dziedzin, pisarzami, liderami „S”, m. in. z Jarosławem Kaczyńskim, Janem Olszewskim, Jadwigą Staniszkis, śp. Januszem Kurtyką, śp. Januszem Kochanowskim, śp. Aleksandrem Szczygłą,  śp. Markiem Nowakowskim, Januszem Śniadkiem, Piotrem Dudą, Marianem Krzaklewskim, Krzysztofem Wyszkowskim, Piotrem Glińskim, Witoldem Waszczykowskim, Jackiem Kurskim, Waldemarem Pawlakiem, Wojciechem Roszkowskim, Ryszardem Bugajem, Bogdanem Musiałem, Witoldem Kieżunem, Tomaszem Żukowskim i innymi osobami. Część z tych wywiadów znalazła się w książce wydanej przez Wydawnictwo „Tysol” na 20-lecie polskich przemian pt. „Polska i Solidarność. 20 lat przemian. Jak wykorzystaliśmy odzyskaną wolność”. Jestem także współautorem wydanego w formie książkowej „Kalendarium NSZZ Solidarność 1980-2010”.

Jako pierwszy przeprowadził wywiad z prof. Kieżunem na temat polskich przemian pod znamiennym tytułem: „Polska neo-kolonią”. Od stycznia 2010 do stycznia 2013 przeprowadził 21 rozmów z pisarzem Markiem Nowakowskim w cyklu „Powidoki”, które ukazały się kilka miesięcy temu w książce „Okopy Świętej Trójcy”, wydanej przez Zysk.

Współautor książki „Solidarność. Kronika walki 1980-2015”, wydanej przez Wydawnictwo Biały Kruk w sierpniu 2015.
Jest stałym komentatorem wydarzeń politycznych w TVP INFO i TV Republika. Występuje w debatach radiowych, np. w Radiu dla Ciebie.

Nagrody:
Wyróżnienie w kategorii Nagrody Watergate za 2014 rok za artykuł „Deale w Generalnej Dyrekcji”
Dwukrotnie otrzymał przyznawaną dziennikarzom nagrodę Państwowej Inspekcji Pracy (2009 i 2014) za upowszechnianie problematyki bezpieczeństwa w zatrudnieniu

ml  KK NSZZ „S”

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com