Legenda antykomunistycznej opozycji gościem V LO

Od spotkania z Kornelem Morawieckim, Rudolfem Vevodą i Wojciechem Obremskim rozpoczął się Tydzień Patriotyczny w V LO. We wtorek szkołę odwiedzi Władysław Frasyniuk.

– Komunizm był złym ustrojem. Na pokonanie go potrzeba było aż kilkadziesiąt lat. Dziś mamy wolność, ale niestety po drodze zgubiliśmy solidarność. To wasze pokolenie musi ją odnaleźć. Takie jest wasze zadanie. Liczę bardzo, że wam się uda – mówił Kornel Morawiecki do zgromadzonych w sali gimnastycznej uczniów V LO, II LO i Zespołu Szkół Samochodowych.

Legendarny antykomunistyczny opozycjonista, założyciel „Solidarności Walczącej” przekonywał młodzież, że Okrągły Stół był błędem. – Pokonaliśmy komunistów, ale władzę przejęliśmy w kunktatorskim stylu. Bo jak nazwać wybranie generała Jaruzelskiego na prezydenta?

Nieco inne zdanie będzie miał zapewne kolejny gość Tygodnia Patriotycznego w V LO – Władysław Frasyniuk, który z młodzieżą spotka się już we wtorek. W poniedziałkowej debacie udział wzięli również czeski opozycjonista Rudolf Vevoda oraz legnicki działacz „Solidarności” Wojciech Obremski.

– Polskie doświadczenia były inspiracją do obalenia komunizmu w naszym kraju – mówił Vevoda. A Obremski apelował do nastolatków o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z wolności. – Wolność, która nic nie kosztuje, jest traktowana na zasadzie „róbta co chceta”. Nie wolno jej mylić z anarchią – mówił Wojciech Obremski.

Tygodniowi Patriotycznemu w V LO patronują Legnickie Centrum Kultury, Ośrodek Pamięć i Przyszłość, NSZZ Solidarność Zagłębie Miedziowe. Współorganizatorem jest wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com