Podsumowanie tygodnia patriotycznego w V LO

W V LO zakończono obchody tygodnia patriotycznego. Nagrodzono zwycięzców w konkursach: esej, zapasy historyczne i konkurs piosenki stanu wojennego. Wzruszający koncert laureatów zakończył tydzień patriotyczny.

– To niesamowite spotkać ludzi, którzy tworzyli współczesną historię– mówiła Dorota Purgal, wiceprezydent. – Tydzień patriotyczny to również fragment historii szkoły, który na długo pozostanie wam w pamięci – dodała.

Inicjatorami tego wydarzenia byli uczniowie V LO, zmotywowani przez wspaniałą – jak mówią – nauczycielkę historii, dr Joannę Świącik. To również olbrzymie przedsięwzięcie organizacyjne, które koordynował Grzegorz Majewski, kierownik administracyjny szkoły.

– Na początku trzeba było znaleźć środki. Okazało się, że jedyną instytucją, która chce wesprzeć historię jest Bank Zachodni WBK. Współpraca z nimi jest wspaniała, niczego nie chcieli w zamian, sami musieliśmy się upominać o baner – mówi Grzegorz Majewski. – Należą się również ukłony i podziękowania dla Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ „Solidarność” i ufundowanie nagród. Szczególnie chcę podziękować naszym pracownikom administracyjnym, którzy włożyli ogrom pracy w codzienne ustawianie i rozkładanie sceny, ponieważ popołudniami sala gimnastyczna jest wynajmowana, zobowiązują nas umowy – dodaje.

– W klasach maturalnych, które uczę, zapytałam, jaki okres w historii jest dla niech najtrudniejszy – mówi Joanna Świącik. – Okazało się, że są to najnowsze dzieje Polski – stąd pomysł na tydzień patriotyczny. Po rozmowie z samorządem szkolnym zaczęły się samoistnie tworzyć listy chętnych do działań organizacyjnych. Zazwyczaj jest tak, że rozmach młodzieży przerasta oczekiwania dorosłych – przyznaje. Choć nie zawsze w odniesieniu do samych pozytywów – dodaje z uśmiechem.

Młodzież zaangażowała się w projekt, który sama stworzyła. Niczego im nie narzucano, tylko wspierano i pomagano. Członkowie samorządu szkolnego – Gabriela Stelmach i Zuzanna Materny pociągnęły za sobą innych. – Jak młodzież widzi, że dzieje się coś ciekawego to chętnie się w to angażuje – mówi Zuza. – Staramy się zachęcić do poważnych tematów poprzez atrakcyjną formę, jak np. esej – dodaje.

Skąd tyle zapału w młodych ludziach? – Jesteśmy aktywne społecznie, w wielu dziedzinach życia – przyznaje Gabriela, radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Pomagał im Mateusz Bartosik, człowiek – orkiestra. – Chyba trzeba będzie go usadzić na kolejny rok, bo jest już w trzeciej klasie i niedługo nas opuści – żartuje Grzegorz Majewski.

Podczas koncertu laureatów niejednemu z nas zakręciła się łza w oku, słysząc utwory okresu stanu wojennego w wykonaniu młodzieży. Piękne głosy, autorskie aranżacje i wzruszające teksty piosenek były najlepszym podsumowaniem tygodnia patriotycznego w V Liceum Ogólnokształcącym, który z pewnością na długo pozostanie w naszych sercach.

Uczniowie nagrodzeni w poszczególnych kategoriach:

Zapasy historyczne

W kategorii gimnazjum

I miejsce – Paulina Miszczak, Oliwia Matoszuk, Agata Pudełko, gimnazjum im św. Franciszka

II miejsce – Karolina Kornatowska, Maria Król, Adam Kijkowski, gimnazjum im św. Franciszka

III miejsce – Karolina Lenc, Karolina Dobrowolska, Filip Knefel, Gimnazjum nr 9

W kategorii liceum

I miejsce – Martyna Kurowska, Justyna Jasińska, Mateusz Złocik, Zespół Szkół Integracyjnych

II miejsce – Sylwia Wójcik, Dawid Rokitnicki, Klaudia Kasperska, V LO

III miejsce – Konrad Kopyściański, Kamil Świątkowski, Dawid Strzelczyk

Wyniki konkursu na najlepszy esej: Stan wojenny na Dolnym Śląsku – historia z mojego podwórka

I miejsce – Mateusz Cieślik, II LO

II miejsce Izabela Wierucka, V LO

III miejsce – Mariusz Nowak, V LO

wyróżnienia:

Martyna Kuczyńska, Katarzyna Tyrała, Karolina Draczyńska, V LO

Konkurs piosenki okresu stanu wojennego:

W kategorii zespoły:

I miejsce – Magdalena Radwańska i Sylwia Brodzik, VLO

II miejsce – Roksana Korban, Daria Pulikowska i Wiktor Buchelt, Katolickie Liceum Ogólnokształcącego

III miejsce – Nikola Warda i Katarzyna Sokołowska, Zespół Szkół Muzycznych

W kategorii soliści:

I miejsce – Joanna Szudrowicz, II LO

II miejsce – Justyna Niklewicz, Gimnazjum Zespołu Szkół Integracyjnych

III miejsce – Danuta Leonhard, II LO

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com