Decyzja Prezydium KK nr 135/20 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na wniosek Telewizji Polsat, wyraża zgodę na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” oraz logotypu 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”,  na elementach oprawowych w ramach obchodów 40. Rocznicy Porozumień Sierpniowych.

Decyzja Prezydium KK nr 134/20 ws. projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju z 14 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi następujące uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju z 14 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Celem projektu rozporządzenia jest wprowadzenie zmian mających na celu ułatwienie dostępu do budynków i urządzeń z nimi związanych osobom z różnym rodzajem niepełnosprawności.
W projekcie brak jednak rozwiązań skierowanych do osób całkowicie niewidomych. Projektodawca nie przewidział rozwiązań takich, jak np. obowiązek wyznaczania linii naprowadzających do przejść dla pieszych na skrzyżowaniach, do przystanków tramwajowych, autobusowych czy na peron.Brak w rozporządzeniu również unormowań dotyczących punktów dźwiękowych naprowadzających (punkty takie powinny naprowadzać do urzędów, teatrów, kin, wieloklatkowych budynków mieszkalnych itp.).Pamiętać należy, że osoby całkowicie niewidome żyją w świecie dźwięku i tego typu rozwiązania byłyby bardzo pomocne w codziennym ich funkcjonowaniu. Projektodawca powinien też określić obowiązek ustawiania w określonych sytuacjach map dotykowych i brajlowskich tabliczek informacyjnych które pozwalają zorientować się niewidomym i niedowidzącym w przestrzeni.