09 września 2008 (18-20/08)

Uchwała KK nr 18/08 
ws. przyjęcia informacji o pracy KK NSZZ "Solidarność" na XXII KZD

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjmuje "Informację o pracach Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w okresie od maja 2007 r do sierpnia 2008 r." przygotowaną na XXII Krajowy Zjazd Delegatów.

Uchwała KK nr 19/08

(do użytku służbowego)

Uchwała KK nr 20/08
ws. ustanowienia roku 2009 Rokiem Niepodległości i Solidarności

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" postanawia ustanowić rok 2009 Rokiem Niepodległości i Solidarności.

Uzasadnienie:

W przyszłym roku 1 września przypada 70-ta rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, w której zginęło 6 milionów obywateli Polski. Zabiła ona też młodą jeszcze Polską Niepodległość, odzyskaną w 1918 roku, po 123-letniej niewoli. W konsekwencji tej napaści, dwóch totalitarnych mocarstw – hitlerowskich Niemiec i komunistycznego Związku Radzieckiego – Naród Polski musiał przez 50 lat zmagać się z obcym ideowo nam systemem totalitarnym, jakim był komunizm. Kolejne daty i miejsca bohaterskich zrywów pozwalały utrzymać wiarę w odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Ofiary żołnierzy Armii Krajowej, Poznańskiego Czerwca 1956, Grudnia 1970, Radomia 1976, stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku, złożone na Ołtarzu Ojczyzny zaowocowały – dzięki bezkrwawej Rewolucji "Solidarności" – odzyskaniem przez Polskę w 1989 roku Niepodległości. Dziś nie moglibyśmy się z niej cieszyć gdyby nie Polski Kościół. Hasło; Bóg, Honor i Ojczyzna, było dewizą życiową wielu Polaków, w tym wielkich kapłanów, m.in. Ojca Świętego Jana Pawła II, Kardynała Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszkę, którego 25-tą rocznicę śmierci, zadanej przez barbarzyńców z ówczesnej Służby Bezpieczeństwa będziemy obchodzić w przyszłym roku.

Mamy jeszcze świeżo w pamięci słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, prawdziwego Ojca "Solidarności", wypowiedziane do nas w trakcie ostatniego spotkania z "Solidarnością" w Watykanie 11 listopada 2003 roku. Ojciec Święty wspominając 1989 rok i ponowne zalegalizowanie NSZZ "Solidarność" mówił: " … polecam Twojej macierzyńskiej trosce "Solidarność", która znowu może działać po ponownej legalizacji w dniu 17 kwietnia. Polecam idący w parze z tym wydarzeniem proces, który zmierza do ukształtowania życia narodowego w sposób zgodny z prawami suwerennego społeczeństwa. Proszę Cię, Pani Jasnogórska, aby na drodze tego procesu wszyscy wykazywali w dalszym ciągu potrzebne męstwo, mądrość i rozwagę, służąc wspólnemu dobru.

Wspominam te wydarzenia, bo mają one szczególne znaczenie w historii naszego narodu. A wydaje się, że uchodzą one pamięci. Młodsze pokolenia nie znają już tych wydarzeń z własnego doświadczenia. Można zatem pytać, czy właściwie docenią tę wolność, którą posiadają, jeśli nie będą znali ceny, jaka została za nią zapłacona. "Solidarność" nie może zaniedbać troski o tę historię, tak bliską, a równocześnie już odległą. Nie można nie przypominać powojennych dziejów odzyskiwania wolności. To jest dziedzictwo, do którego stale trzeba wracać, aby wolność nie przeradzała się w samowolę, ale miała kształt wspólnej odpowiedzialności za losy Polski i każdego jej obywatela."

Wykonując ten fragment testamentu Ojca Świętego ustanawiamy rok 2009 Rokiem Niepodległości i Solidarności.

Stanowisko KK 19/08
ws. sytuacji w polskich stoczniach produkcyjnych

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" popiera działania organizacji zakładowych w stoczniach Gdańskiej, Gdyńskiej i Szczecińskiej w obronie tysięcy miejsc pracy, w obronie istnienia jednej z najbardziej eksportowych dziedzin naszej gospodarki.

Podejmując kampanię "Godna praca – godna emerytura" podkreślamy potrzeby i oczekiwania świata pracy oraz współodpowiedzialność polskich władz za budowanie poczucia bezpieczeństwa pracowników.

Pracownicy polskich stoczni, gdzie 28 lat temu rodziła się wolność i niepodległość, gdzie rodziła się "Solidarność", mają pełne prawo domagać się takiego bezpieczeństwa.

Raz jeszcze zwracamy się do Komisji Europejskiej o szansę dla polskiego przemysłu okrętowego, który po skutecznej prywatyzacji będzie mógł normalnie konkurować na światowych rynkach. Takiego rozwiązania Komisja Krajowa domagała się od polskich rządów przez lata. Jednocześnie protestujemy przeciwko odmowie przez Rząd, wbrew wcześniejszym deklaracjom, konsultacji społecznej projektu restrukturyzacji i prywatyzacji Stoczni Szczecińskiej, który został przekazany do Komisji Europejskiej.

Dziękujemy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych za poparcie naszych postulatów wobec instytucji europejskich udzielone w czerwcu br. Zwracamy się jednocześnie z apelem o dalsze wspieranie naszych działań.