List XXI KZD do Ojca Św. Benedykta XVI

Umiłowany Ojcze Święty,

Z prastarego grodu książąt polskich Legnicy, delegaci zgromadzeni na obradach XXI Krajowego Zjazdu NSZZ „Solidarność” przesyłają Waszej Świątobliwości z serca płynące pozdrowienia i życzenia wielu Łask Bożych, zapewniając jednocześnie
o modlitwie.

Ludzie „Solidarności” zachowują głęboko w sercach i słowach Twojego Wielkiego Poprzednika Sługi Bożego Jana Pawła II, które wypowiedział podczas pierwszej pielgrzymki do Polski: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi”. Słowa te były siewem, który zaowocował między innymi narodzinami naszego Związku. Wdzięczni jesteśmy Stwórcy za to, że po wielkim darze, jakim był Jan Paweł II, dał nam nowego papieża, który prowadzi nas ścieżkami miłości i radości wprost do Chrystusa naszego pasterza.

Czcigodny Ojcze Święty,

Dziękujemy Ci za Twoje słowa mówiące o sprawiedliwości i miłości w życiu społecznym, w których zwracasz uwagę na problemy człowieka w globalizującym się świecie. Przyrzekamy, że wszelkie działania, jakie będziemy podejmować w obronie ludzi pracy nacechowane będą dialogiem, który pragniemy prowadzić z tymi, którzy prawdziwie troszczą się o człowieka w jego zawodowym i rodzinnym otoczeniu.

Dziękujemy za Twoje wskazówki dotyczące poszanowania godności ludzkiej
i prawa do wypoczynku, w tym w niedziele i święta. Zachowujemy je głęboko w sercu potwierdzając, że praca musi mieć pierwszorzędne znaczenie dla realizacji człowieka i dla rozwoju społeczeństwa. Jej organizowanie i wykonywanie musi uwzględniać poszanowanie godności ludzkiej i przebiegać w duchu służby dobru wspólnemu.

Drogi Ojcze Święty,

Karty historii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zawierają także smutne i tragiczne wydarzenia. To tutaj w Zagłębiu Miedziowym,
w Lubinie, podczas stanu wojennego komunistyczne władze kazały strzelać do protestujących robotników, którzy upomnieli się o godne traktowanie, przywrócenie wolności zrzeszania się w „Solidarność” i demokratyczne sprawowanie władzy. Zabito wówczas niewinnych ludzi, a śmierć ich – po latach – zaowocowała wolną Polską. Dzisiaj społeczność tego miasta przygotowuje się do obchodów 25. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Dlatego też bardzo prosimy Ciebie, umiłowany Ojcze Święty, bądź z nami w tych dniach, bądź z ludźmi „Solidarności”, którzy złączeni w modlitwie wypraszać będą Łaski Miłosierdzia Bożego dla ś.p. Andrzeja Trajkowskiego, Mieczysława Poźniaka i Michała Adamowicza, którzy zginęli od milicyjnych kul podczas pokojowej manifestacji w Lubinie 31 sierpnia 1982 r.

Kończąc prosimy o Twoje ojcowskie błogosławieństwo, abyśmy potrafili budować solidarność międzyludzką opartą o miłość bliźniego, wpisaną w ponad tysiącletnią tradycję chrześcijaństwa Ziem Polskich.

Z synowskim oddaniem

Delegaci zgromadzeni na obradach XXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”.