Zmarł Piotr Serafin inicjator i przywódca strajku górniczego z 1981 roku

Piotr Serafin ur. 9 listopada 1943 r. w Vallady we Francji. Pracował jako elektromonter urządzeń górniczych w ZG „Polkowice”. Zmarł 1 lipca 2020 roku.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 03-07-2020r o godzinie 13:00 na cmentarzu komunalnym w Polkowicach.

Od sierpnia 1981 r. przewodniczący ZKR NSZZ „Solidarność” w ZG „Polkowice”. Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniach 14-15 grudnia 1981 r. współorganizator strajku i przewodniczący Zakładowego Komitetu Strajkowego w kopalni „Polkowice”. Decyzją strajkujących protest w kopalni zakończono, a część załogi dołączyła do strajkujących górników w ZG „Rudna”. Wśród nich był Piotr Serafin, który wszedł w skład Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG „Rudna”.

17 grudnia 1981 r. przeżył pacyfikację tej kopalni. Następnie do maja 1982 r. współorganizował struktury podziemne w ZG „Polkowice” i był działaczem struktury ponadzakładowej, która zawiązała się wokół ukrywających się przywódców strajku w ZG „Rudna” i redaktorów „Biuletynu Informacyjnego Stanu Wojny” „Zagłebia Miedziowego”.

3 maja 1982 r. zatrzymany i 5 maja internowany w Ośrodku Odosobnienia w Zakładzie Karnym w Głogowie i w Grodkowie, 16 października 1982 r. zwolniony. W nastepnych latach działacz podziemnych struktur „Solidarności: Tymczasowej Podziemnej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZG „Polkowice” i Międzyzakładowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego.

W październiku 1987 r. był współzałożycielem i członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Pracowników ZG „Polkowice”. Wraz z kolegami do drugiej połowy 1988 r. starał się bezskutecznie o zarejestrowanie zakładowej „Solidarności” w sądzie. 

17 grudnia 2019 Rada Miejska nadała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Polkowice Piotrowi Serafinowi.

Fot. Roman Tomczak

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com