Kręcili wideoklip do opowieści o Zbrodni Lubińskiej

Grupa kilkunastu osób uczestniczyła w nagrywaniu wideoklipu do utworu napisanego specjalnie z okazji zbliżającej się 37. rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Premiera teledysku autorstwa kapeli Postanowiłem Zmądrzeć, nastąpi 31 sierpnia, podczas uroczystego koncertu wolnościowego w hali Regionalnego Centrum Sportowego w Lubinie.

Autorem słów do piosenki: „Miał kolegów… opowieść robotnika” jest Maciej Stefaniak, na co dzień nauczyciel wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół MCKK i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.

– Jako nauczyciel spostrzegłem, że fakt o Zbrodni Lubińskiej oddalają się od młodzieży. Dlatego szukaliśmy z Mariuszem Tryniszewskim w głowie takiego pomysłu, który pozwoliłby współczesnymi nośnikami przyswajalnymi dla młodych osób przedstawić jeszcze raz tę historię i w ten sposób padł pomysł, żeby napisać piosenkę i 

nagrać do niej klip. Stało się to dzięki wsparciu i uprzejmości Urzędu Miejskiego w Lubinie –opowiada Maciej Stefaniak.
 
Producenci klipu zaprosili wczoraj mieszkańców miasta do udziału w nagrywaniu teledysku. Kilkanaście osób, które pojawiło się przy pomniku Pamięci Ofiar zabrało ze sobą biało-czerwone flagi. Wśród nich była pani Teresa, która doskonale pamięta wydarzenia z sierpnia 1982r.

 Dużo pamiętam, dużo widziałam i dużo przeżyłam. Widziałam jak ich sukami wieźli, rzucali ich do samochodów jak bydło, nogi tylko wystawały. Bałam się o syna, bo był przed wojskiem. To były potworne dni, to jest nie do opisania. A do przyjścia dzisiaj tutaj na Wzgórze pod pomnik przywiódł mnie wasz komunikat w Radiu Elka, bo słyszałam, że muzycy poszukują statystów do nakręcenia teledysku o Zbrodni Lubińskiej – mówi nam mieszkanka Lubina.

To nie jedyny patriotyczny akcent w ramach rocznicy Zbrodni. Warto wspomnieć o komiksie, który stworzyli uczniowie lubińskich szkół. Nad jego powstaniem czuwali m.in. Tomasz Bób z II LO, Agnieszka Dziamba, nauczycielka języka polskiego, Kamila Tworek ze Wzgórza Zamkowego.
 

– Pomysł zrobienia komiksu spotkał się z dużym zainteresowaniem i za chwilę staraniem Urzędu Miejskiego publikacja ukaże się na rynku. Komiks składa się z kilkunastu części osobno tworzonych przez każdego rysownika. Młodzież bardzo przejęła się rolą i mocno zaangażowała się w ten projekt – dodaje Maciej Stefaniak.

Tegoroczne obchody Zbrodni Lubińskiej odbędą się w sobotę, 31 sierpnia. O 13. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej odprawiona zostanie Msza święta, następnie zaplanowano uroczystość przy pomniku. Wieczorem w hali RCS odbędzie się koncert wolności. Na scenie wystąpią m.in. Jessica Merstein, Postanowiłem Zmądrzeć, Agnieszka Damrych. Gwiazdą będzie grupa Perfect. Wstęp wolny.

Organizatorami rocznicy Zbrodni Lubińskiej jak co roku jest Zarząd Regionu „Zagłębie Miedziowe” NSZZ Solidarność przy współpracy Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Lubinie. Przypominamy, że w tym czasie przypada też 39. rocznica powstania Solidarności.

TJ (miedziowe.pl)

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com