Senat: bedzie wsparcie dla weteranów opozycji

Weterani opozycji z czasów PRL, którzy są w trudnej sytuacji materialnej, otrzymają pomoc – informuje „Rzeczpospolita”. Projekt ustawy o pomocy dla działaczy opozycji demokratycznej w PRL oraz osób represjonowanych z powodów politycznych przygotowali senatorowie.

Projekt przewiduje dwie formy pomocy: świadczenie specjalne w wysokości najniższej emerytury (to obecnie 831,15 zł) wypłacane co miesiąc przez rok i jednorazową pomoc finansową na pokrycie np. zakupu wózka inwalidzkiego, sprzętu rehabilitacyjnego czy opłacenia pomocy pielęgnacyjnej (5 tys. zł).

Senacki projekt ma niebawem trafić do Sejmu. – Chcemy, by nowe rozwiązania obowiązywały od 4 czerwca – mówi w rozmowie z  „Rz” wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński (PO). Obchodzić będziemy tego dnia 25. rocznicę wyborów, w wyniku których komuniści stracili władzę.

Janusz Olewiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych podkreśla, że trzeba wesprzeć działaczy opozycji antykomunistycznej, którzy w wyniku represji znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. – To niedopuszczalne, by osoby zasłużone dla odzyskania niepodległości żyły w skrajnej biedzie, a w takiej sytuacji znalazł się m.in. Zbigniew Adamczuk, były działacz Solidarności Rolniczej – dodaje.

Jak zapewnia senator Jan Rulewski, były działacz opozycji antykomunistycznej i jeden z pomysłodawców ustawy, wypłaty mogłyby się odbyć w drugiej połowie roku. – Na razie w budżecie mamy zarezerwowane 20 mln zł, być może można byłoby skorzystać z rezerwy w wysokości 8 mln zł, która jest przeznaczona na wsparcie rodzin zamordowanych w czasach PRL – tłumaczy na łamach „Rz” Rulewski.

 

mb

 

Plugin by:aAM
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com