Przedstawiciele  „Solidarności” z Amazon Polska oraz Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” wsparli strajkujących pracowników Amazon  w Lipsku. Związek zawodowy Ver.di prowadzi czynny strajk we wszystkich centrach wysyłkowych w Niemczech. Pracownicy domagają się zawarcia układu zbiorowego pracy, a przez to polepszenia warunków pracy i płacy.
 – Zwracamy się do Was z pozdrowieniem od „Solidarności” z Polski, wyrażając nasze poparcie. Jesteśmy pod wrażeniem waszych działań, tak skutecznego  upominania się o poprawę warunków pracy i płacy. Mam nadzieję, że pracownicy w Polsce w niedługim czasie podejmą podobne działania i upomną się o lepsze warunki pracy, gdyż w magazynach w naszym kraju są one nieporównywalnie gorsze. Nasi pracownicy pracują za 3,5 euro zaś w Niemczech pracownik zarabia prawie czterokrotnie więcej za tą samą pracę – mówił do strajkujących w Lipsku pracowników Alfred Bujara, przewodniczący „Solidarności” handlu. O warunkach pracy i organizowania się w związki zawodowe w Polsce mówił przewodniczący Organizacji Zakładowej Grzegorz Cisoń.
Owacje protestujących wzbudziła wiadomość z USA, że pracownicy w Kalifornii rozpoczęli pierwszy w historii Amazon strajk w Stanach Zjednoczonych.
Protesty w Niemczech przez Związek Zawodowy Ver.di  prowadzone są od roku, obecnie trwa tygodniowy strajk w 8 centrach wysyłkowych.
Amazon został założony w Seattle przez Jeffa Bezosa w 1994 r. i jest największym na świecie przedsiębiorstwem handlu wysyłkowego. Oddziały firmy działają w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii, Czechach i Polsce. W Polsce Amazon rozpoczął działalność we wrześniu 2014 roku. Do tej pory firma ulokowała w Polsce 3 centra dystrybucyjne, w których zatrudnia 6 tys. pracowników, a organizacja NSZZ „Solidarność” Pracowników Amazon powstała w styczniu tego roku.
źródło: http://www.solidarnosc.org.pl/aktualnosci/wiadomosci/zagranica/item/11744-solidarnosc-wspiera-strajk-w-amazonie

Translate »