42 lata temu zniesiono stan wojenny w Polsce – dramatyczny bilans represji i ofiar

22 lipca 1983 roku zniesiono w Polsce stan wojenny, który został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku. Formalnie obowiązywał przez 585 dni, jednak dla osób zaangażowanych w działalność opozycyjną koniec stanu wojennego nie oznaczał końca prześladowań. Działacze konspiracyjni, członkowie NSZZ „Solidarność” oraz inni opozycjoniści byli nadal ścigani, sądzeni i represjonowani.

Stan wojenny odcisnął tragiczne piętno na społeczeństwie – zginęło co najmniej 56 osób, choć niektóre źródła podają, że liczba ofiar śmiertelnych sięga nawet stu. Na masową skalę stosowano również represje – około 10 000 osób internowano w 49 ośrodkach na terenie całego kraju. Byli to przede wszystkim przywódcy Solidarności, doradcy związku, intelektualiści i inni działacze antykomunistycznej opozycji.

Kolejne 4 000 osób, głównie organizatorów i uczestników strajków oraz protestów, postawiono przed sądem i skazano na kary więzienia. W następnych miesiącach i latach przez areszty i więzienia przeszło jeszcze blisko 10 000 osób. Bardzo często działaczy Solidarności zwalniano z pracy i zmuszano do emigracji.

Zniesienie stanu wojennego formalnie zamknęło jeden z najczarniejszych okresów w powojennej historii Polski, jednak konsekwencje represji i traum tamtych wydarzeń odczuwane są przez wielu świadków do dziś.