Leon XIV na Stolicy Piotrowej
Kardynał Robert Francis Prevost, 69-letni duchowny pochodzący z Chicago, został wybrany 267. papieżem i przyjął imię Leon XIV. To historyczny moment: jest pierwszym papieżem w dziejach Kościoła katolickiego mającym obywatelstwo zarówno amerykańskie, jak i peruwiańskie. Przez wiele lat pracował jako misjonarz i arcybiskup w Peru, gdzie zdobył uznanie za swoją działalność na rzecz lokalnych wspólnot.
Nowy papież wybrał imię Leon XIV, nawiązując do Leona XIII – pontyfika znanego z przełomowej encykliki społecznej Rerum novarum, poświęconej godności pracy, sprawiedliwym warunkom zatrudnienia i poszanowaniu praw pracowników. Wybór ten jest czytelnym sygnałem, że papież Leo XIV zamierza kontynuować tradycję zaangażowania Kościoła w kwestie społeczne i troskę o ludzi pracy.
W swoim pierwszym przemówieniu po wyborze papież Leon XIV zwrócił się zarówno do wiernych w Stanach Zjednoczonych, jak i w Peru, podkreślając swoje związki z obydwoma krajami i wyrażając nadzieję na budowanie mostów między narodami oraz kontynuację dzieła pokoju i jedności zapoczątkowanego przez papieża Franciszka.
Abp Robert Francis Prevost urodził się w Chicago w 1955 roku. W wieku 22 lat wstąpił do nowicjatu zakonu augustianów w prowincji Matki Bożej Dobrej Rady w St. Louis. Śluby wieczyste złożył 29 sierpnia 1981 roku. Studiował w Catholic Theological Union-Chicago, uzyskując dyplom z teologii.
Mając 27 lat, został wysłany przez zakon do Rzymu, aby studiować prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1982 roku. Po uzyskaniu w 1984 roku licencjatu został wysłany do pracy misyjnej w Chulucanas, w Piura, w Peru, gdzie przybywał w latach 1985-86. W 1987 roku obronił doktorat na podstawie rozprawy: „Rola przeora lokalnego Zakonu Świętego Augustyna”. W tym samym roku został wybrany dyrektorem ds. powołań i misji w Prowincji Augustianów „Matki Dobrej Rady” w Olympia Fields, Illinois (USA). W 1988 roku wysłano go do misji w Trujillo jako dyrektora wspólnego projektu formacyjnego dla aspirantów augustiańskich z wikariatów Chulucanas, Iquitos i Apurímac. Tam był przeorem wspólnoty (1988-1992), dyrektorem formacji (1988-1998) oraz nauczycielem profesów (1992-1998). W archidiecezji Trujillo pełnił funkcję wikariusza sądowego (1989-1998), a także profesora prawa kanonicznego, patrystyki i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym „San Carlos i San Marcelo”.
W 1999 roku został przełożonym swojej Prowincji „Matki Dobrej Rady” w Chicago. Po dwóch i pół roku kapituła generalna wybrała go na urząd przełożonego całego zakonu. Powierzono mu ponownie tę posługę w 2007 roku.
3 listopada 2014 r Papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru. Święcenia biskupie Robert Francis Prevost przyjął 12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadalupe, w tamtejszej katedrze. Od listopada 2020 roku był też członkiem Kongregacji ds. Biskupów.
Robert Prevost został mianowany kardynałem 30 września 2023 roku przez papieża Franciszka podczas konsystorza, w którym otrzymał tytuł diakona kościoła Santa Monica . Wcześniej, w styczniu 2023 roku, został mianowany prefektem Dykasterii ds. Biskupów, odpowiedzialnej za nominacje biskupie na całym świecie, oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej.
8 maja 2025 roku, podczas konklawe, kardynałowie wybrali Roberta Prevosta na nowego papieża. Przyjął on imię Leon XIV, stając się pierwszym papieżem pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych oraz pierwszym członkiem Zakonu św. Augustyna na tronie Piotrowym .
Fot. https://www.vaticannews.va/