Decyzja Prezydium KK nr 42/24 ws. opinii o projekcie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przedstawia uwagi o projekcie rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych.

Prezydium KK zwraca uwagę, że pomimo proponowanych zmian minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników OHP, w §1 pkt.1 dot. załącznika nr 1, projekt zakłada, że w tabeli I w kat. I, wynagrodzenia wzrosną o 10%. Jest to poniżej zagwarantowanego w ustawie budżetowej na rok 2024 średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, z wyłączeniem osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w wysokości 120%. Dopiero w XVIII kategorii zaszeregowania podwyżka w wysokości minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego osiąga poziom 20%.

Należy jednoznacznie krytycznie ocenić fakt, że dopiero minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego XV kategorii zaszeregowania dają gwarancję uzyskania wynagrodzenia zasadniczego na poziomie płacy minimalnej, która będzie obowiązywała od 1 lipca br. Przy czym w roku 2023 poziom minimalnego wynagradzania był osiągany na poziomie XIII kategorii zaszeregowania. Pokazuje to nasilające się negatywne zjawisko obejmowania stawką minimalnego wynagrodzenia coraz większej ilości wykształconych i doświadczonych pracowników.

Wątpliwości budzą również zbyt szerokie widełki wynagrodzeń w poszczególnych kategoriach zaszeregowania. O ile w I Kategorii zaszeregowania różnica między minimalną a maksymalną stawką wynagrodzenia wynosi 1 100 zł, to przy kolejnych kategoriach następuje wzrost aż do 4 040 zł (XXI kategoria zaszeregowania). Tak duża rozpiętość przy braku przejrzystych reguł może prowadzić do uznaniowości przyznanego poziomu wynagrodzenia ze strony pracodawcy, a co za tym idzie – dużych różnic w wysokości wynagrodzenia dla tego samego stanowiska.

Istotnym zagadnieniem jest również ujednolicenie stawki wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk o podobnym zakresie obowiązków dla jednostek organizacyjnych Ochotniczych Hufców Pracy w całym kraju.

Prezydium KK zwraca również uwagę na potrzebę zwiększenia wynagrodzenia dla pracowników Ośrodków Szkolenia i Wychowania, które są jednostkami organizacyjnymi OHP. Ośrodki te zapewniają młodzieży całodobową opiekę wychowawczą i socjalną oraz umożliwiają młodzieży podwyższenie i uzupełnienie wykształcenia ogólnego i zawodowego, w oparciu o własne warsztaty szkoleniowe.