Decyzja Prezydium KK nr 23/2013 ws. opinii o projekcie uchwały RM w sprawie ustanowienia programu wieloletniego ,,Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” – III etap, okres realizacji: lata 2014-2016

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą ,,Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”- III etap, okres realizacji: lata 2014-2016.

Kontynuacja, ustanowionego w 2007 roku przez Radę Ministrów i pozytywnie ocenianego na poprzednich etapach realizacji, programu wieloletniego „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy’’, może znacząco służyć wsparciu partnerów społecznych oraz pracowników i ich przedstawicieli w działaniach na rzecz poprawy warunków pracy
i ochrony zdrowia pracujących.

Konieczność dalszej realizacji programu wieloletniego jest wynikiem złego stanu warunków pracy w Polsce, które nie ulegają poprawie. Wzrost liczby wypadków przy pracy, znacząca ilość rozpoznawanych co roku nowych przypadków zachorowań na choroby zawodowe, oraz skutki finansowe i społeczne takiego stanu, obligują do dalszych aktywnych działań, zarówno w sferze naukowo-badawczej, jak i w sferze wdrożeń.

Efekty badawcze, które są dorobkiem programu, będą mogły służyć realizacji programów i projektów finansowanych przez Komisję Europejską, a służących szerokiemu propagowaniu zagadnień ochrony zdrowia pracowników, co jest niezwykle istotne zwłaszcza w warunkach zjawisk kryzysowych i niskiego poziomu świadomości zagadnień związanych
z bezpieczeństwem i higieną pracy zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.

Badania wskazują też, że polscy pracownicy należą do najbardziej obciążonych stresem wśród pracowników Unii Europejskiej i tendencja ta będzie się w najbliższych latach pogłębiać.

Wyniki programu wieloletniego mają też istotne znaczenie dla działalności, powołanej przez Prezesa Rady Ministrów, Międzyresortowej Komisji ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych w Środowisku Pracy.

 

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uważa, że szerokie upowszechnianie i wykorzystanie wyników programu wieloletniego zarówno poprzez partnerów społecznych, jak i służby centralne oraz lokalne – samorządowe, daje szansę na poprawę warunków pracy w Polsce.

Do pobrania