Stanowisko XXV KZD nr 15/2010 ws. czasu pracy pracowników pracujących w warunkach szkodliwych i szczególnych w ochronie zdrowia

W związku z kolejną próbą wprowadzenia ustawy zmieniającej czas pracy pracowników pracujących w szkodliwych warunkach i szczególnych w zakładach: radiologii, histopatologii, fizjoterapii i fizykoterapii, Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zwraca się do Ministra Zdrowia i parlamentarzystów o utrzymanie obowiązujących przepisów do  czasu rzeczywistej poprawy warunków pracy.

Należy podkreślić, że obecne warunki pracy w takich jednostkach jak na przykład  pracownie anatomopatologii i histopatologii nie zmieniły się na korzystniejsze pomimo zakupu nowej, lepszej aparatury, czym uzasadnia się proponowaną zmianę czasu pracy. Natomiast odczynniki, których używa się w tych pracowniach są na liście odczynników nie tylko szkodliwych, ale wręcz kancerogennych.

Zwiększenie czasu pracy dla tych pracowników pracujących od wielu lat w warunkach szkodliwych, spowoduje w rezultacie poważny uszczerbek na ich zdrowiu.

Ponadto trzeba podkreślić, że czas dostosowania placówek medycznych do norm unijnych obowiązuje do końca 2012 r., tak więc pośpiech legislacyjny wprowadzający ustawę, bez szczegółowej oceny warunków pracy w tych jednostkach, jest przykładem braku realnej oceny sytuacji.

Apelujemy do nowo wybranych władz Związku o podjęcie skutecznych działań na rzecz utrzymania dotychczasowych przepisów prawa pracy dla pracowników pracujących w warunkach szkodliwych i szczególnych w ochronie zdrowia.