Apel XV KZD nr 2/2002 ws. odmowy księżom katolickim prawa wjazdu do Rosji

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” przyjmuje z niepokojem odmowę prawa wjazdu księżom katolickim na teren Federacji Rosyjskiej.

Anulowanie przez służby graniczne wiz wjazdowych nosi znamiona prześladowania duchownych katolickich w Rosji, gdyż uniemożliwia im to prowadzenie działalności duszpasterskiej wśród obywateli Rosji wyznania katolickiego. Postępowanie to godzi w prawa człowieka i narusza swobodę wyznania, łamie zasady konwencji międzynarodowych oraz wskazuje na brak tolerancji religijnej w Rosji.

W przeszłości część katolików, mieszkańców innych państw, wbrew własnej woli została zesłana na teren carskiej Rosji, a później komunistycznego Związku Radzieckiego. Zabroniono im tam prowadzenia praktyk religijnych, a za przyznanie się do wiary karano nawet śmiercią. Przez kilkadziesiąt lat ludzie ci czekali na przywrócenie swobód religijnych, a gdy spełniły się ich marzenia i nadszedł czas zmian, okazało się, że brakuje duchownych. Wielu duszpasterzy z Polski i innych państw wyjechało do Rosji, by tam służyć wiernym. Ale dziś znów uniemożliwia się im wykonywanie pracy duszpasterskiej.

Ostatnie wydarzenia mogą świadczyć o tym, że rząd rosyjski i Kościół prawosławny, w imię własnych interesów próbują wywołać konflikt na tle religijnym, polegający na odizolowaniu katolików od ich pasterzy, a tym samym pogłębiają istniejące podziały pomiędzy chrześcijanami.

NSZZ „Solidarność”, działając na rzecz jednostki ludzkiej, jej godności, poszanowania praw, dialogu, tolerancji wyznania, pokoju między kościołami apeluje do władz Rosji i Kościoła prawosławnego o odstąpienie od prześladowania Kościoła katolickiego w Rosji oraz przywrócenie pełnych swobód religijnych jej mieszkańcom.