Stanowisko XI KZD nr 7/1999 ws. prywatyzacji służby zdrowia

XI Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”  stwierdza, że przeprowadzanej reformie towarzyszy „dzika” prywatyzacja służby zdrowia, która jest źródłem dodatkowych niepokojów społecznych. Zjazd, zaniepokojony tymi faktami, oczekuje od Rządu RP i Klubu Parlamentarnego AWS natychmiastowych regulacji ustawowych określających proces przekształceń własnościowych w służbie zdrowia.

Regulacje te winny zapewniać charakter użyteczności publicznej służby zdrowia, gwarancje pracownicze i socjalne. Proponowane rozwiązania powinny być na bieżąco konsultowane ze związkami zawodowymi, począwszy od aktów prawnych poprzez program pilotażowy i rozwiązania systemowe. Proces przekształceń powinien być poprzedzony szkoleniami przygotowującymi pracowników do funkcjonowania w nowym systemie.