Decyzja Prezydium KK nr 22/24 ws. zmiany przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w Zespołach problemowych RDS

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia dokonać zmiany przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w niżej wskazanych zespołach problemowych Rady Dialogu Społecznego w taki sposób, że:

1. Zespół problemowy ds. usług publicznych:

odwołuje Pana Bartłomieja Mickiewicza i powołuje Pana Macieja Kłosińskiego na członka Zespołu;

powołuje Pana Bartłomieja Mickiewicza na Przewodniczącego Zespołu;

1. Zespół problemowy ds. ubezpieczeń społecznych:

odwołuje Pana Henryka Nakoniecznego i powołuje Pana Szymona Wawrzyszko na członka Zespołu;

1. Zespół problemowy ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych:

odwołuje Pana Leszka Walczaka i powołuje Pana Henryka Nakoniecznego na członka Zespołu;

1. Zespół problemowy ds. rozwoju dialogu społecznego:

odwołuje Pana Mirosława Miarę i powołuje Pana Wojciecha Ilnickiego na członka Zespołu;

1. Zespół problemowy ds. międzynarodowych:

odwołuje Pana Adama Gliksmana i powołuje Panią Ewę Kędzior na członka Zespołu.

Decyzja Prezydium KK nr 21/24 ws. wskazania kandydata na członka Rady Nadzorczej PFRON

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, na podstawie art. 50 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 17 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj.Dz.U.2024.44) postanawia delegować Krzysztofa Rowińskiego jako przedstawiciela NSZZ „Solidarność” do Rady Nadzorczej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Decyzja Prezydium KK nr 20/24 ws. upoważnienia do podpisania umowy o przekazywaniu środków na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem organizatora związkowego

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” upoważnia: Grzegorza Adamowicza oraz Macieja Kłosińskiego – zastępców przewodniczącego KK – do podpisywania umów o przekazywaniu środków na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem organizatora związkowego w ramach programu pn. „Rozwój Związku”.

Decyzja Prezydium KK nr 19/24 ws. projektu „Szkolenia BHP- jak skutecznie zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na opracowanie i złożenie jako Lider projektu pod roboczym tytułem „Szkolenia BHP- jak skutecznie zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy”, w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, nr naboru: FERS.04.03-IP.06-002/23.
Celem projektu będzie podjęcie działań edukacyjnych z zakresu BHP, które wpłyną na zwiększenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz działań upowszechniających dobre praktyki z zakresu BHP stosowane przez pracodawców.

Główne działania:
• Przeprowadzenie 48 szkoleń z zakresu BHP i kształtowania warunków
i środowiska pracy przez przedstawicieli pracowniczych/organizacji związkowych.
• Forum SIP ( Warsztaty stacjonarne (+ dodatkowo on-line) dla SIPów oraz osób przygotowujących się do pełnienia roli SIPa (min.: analiza zapisów prawnych
i przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych).
• Kampania edukacyjna i upowszechniająca Dobre Praktyki z zakresu
BHP (opracowanie publikacji zawierającej dobre praktyki zgłoszone przez uczestników szkoleń, emisja filmu edukacyjnego o znaczeniu roli przedst. pracowników, konferencja upowszechniająca)

W projekcie weźmie udział ok. 1090 członków naszych struktur.
Partnerem w projekcie będzie Region Gdański.

Z ramienia Prezydium KK odpowiedzialni za realizację ww. projektu będą:
– Jerzy Jaworski: Zastępca Przewodniczącego i Skarbnik NSZZ „Solidarność”
– Bartłomiej Mickiewicz: Zastępca Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” ds. struktur branżowych.
Ponadto personel niezbędny do realizacji projektu to:
w ramach kosztów bezpośrednich:
• Ekspert ds.BHP: Paulina Barańska
• Trenerzy: dwoje trenerów KK (Janusz Zabiega, Maryla Kościńska) oraz dwoje trenerów wskazanych przez Region Gdański
• Prawnik, ekspert w dziedzinie BHP: Jakub Szmit
• Specjalista ds. upowszechniania dobrych praktyk i roli przedstawicieli pracowników
w BHP (wskazany przez R. Gdański),
w ramach kosztów pośrednich:
• Kierownik projektu: Monika Dorawa
• Specjalista ds. rekrutacji: Emilia Onyszczuk
• Specjalista do wprowadzania danych uczestników w systemie SL 2014:
Justyna Skrzypek
• Specjalista ds. rozliczeń: Joanna Sawicka.

Decyzja Prezydium KK nr 17/24 ws. zmiany nazwy Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” PKP Energetyka S.A.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zatwierdza zmianę nazwy Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” PKP Energetyka S.A. na „Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” PGE Energetyka Kolejowa”.
Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” PGE Energetyka Kolejowa pozostaje zarejestrowana w Krajowym Rejestrze MKK pod numerem 81.