STANOWISKO Nr 6 XXIX KZD ws. sytuacji w polskiej służbie zdrowia.

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” doceniając pozytywne zmiany dokonujące się w sektorze zdrowia takie jak powstrzymanie procesu komercjalizacji i prywatyzacji szpitali oraz upaństwowienie ratownictwa medycznego, oczekuje realnej poprawy dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów.

            Z nadzieją przyjmujemy zapowiedzi premiera Morawieckiego, iż służba zdrowia znalazła się wśród priorytetów obecnego rządu i wymaga konsekwentnego działania zarówno w zakresie zwiększenia nakładów finansowych, jak i efektywnego wykorzystania obecnych możliwości.

            NSZZ „Solidarność” od wielu lat wskazuje szereg nieprawidłowości w organizacji systemu i marnotrawienia środków publicznych. Rażące dysproporcje w wynagrodzeniach pomiędzy grupami zawodowymi budzą uzasadnione protesty. Działania Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ, które doprowadziły do zawarcia porozumień z przedstawicielami środowisk lekarskich i pielęgniarskich naruszyły Konstytucję oraz Ustawę o związkach zawodowych gwarantujące równość związków zawodowych. Kolejny raz rządzący zastąpili niezbędne rozwiązanie systemowe doraźnymi, politycznie uwarunkowanymi umowami.

            NSZZ „Solidarność” wyrażając stanowczy protest wobec takich działań złożył skargę do Międzynarodowej Organizacji Pracy.

            KZD wzywa zarządzających polską służbą zdrowia do równego traktowania wszystkich pracowników zatrudnionych w podmiotach działalności leczniczej i szanowania zasad rzetelnego dialogu.

            Uchwalona przez Parlament i podpisana w ostatnim czasie przez Prezydenta Andrzeja Dudę Ustawa o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw to zaledwie początek drogi porządkowania praw pracowniczych,
w tym prawa do godnego wynagrodzenia dla wszystkich zatrudnionych w szeroko pojętej ochronie zdrowia.

            W celu poprawienia bezpieczeństwa w opiece nad chorymi niezbędne jest radykalne zwiększenie liczby zatrudnionych pracowników. Za absolutnie konieczne uznajemy zwiększenie nakładów na ustawiczne kształcenie i podnoszenie kwalifikacji kadry medycznej każdego szczebla.

            Bez społecznego zaufania nie będzie możliwe wprowadzanie skutecznych zmian
w celu usprawnienia systemu.

           

 

 

Za niezbędne uznajemy utrzymanie spójnej, skutecznej i efektywnie zarządzanej Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Badanie wody, żywności, walka z dopalaczami to zadania, które nie tylko gwarantują bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, ale przede wszystkim chronią nasz kraj przed coraz częściej występującymi ryzykami epidemii, skażonej żywności, masowego składowania odpadów oraz zagrożenia bioterroryzmem.

            KZD uznaje lecznictwo uzdrowiskowe za integralną część powszechnej ochrony zdrowia.

            W świetle dokonujących się zmian demograficznych należy zwiększyć finansowanie tych świadczeń a tym samym poprawić dostępność do polskich uzdrowisk. Wydłużenie życia i kryzys rodziny wielopokoleniowej nakładają na rządzących obowiązek zapewnienia właściwie zorganizowanej pomocy społecznej i opieki długoterminowej.

 

            NSZZ „Solidarność” domaga się stworzenia spójnego systemu pomocy ludziom starszym, samotnym, szczególnie pozostającym bez środków finansowych niezbędnych
do godnego życia. Konieczne jest zapewnienie kadr, nie tylko medycznych, przygotowanych do długoterminowej opieki nad seniorami i osobami nieuleczalnie chorymi. Może się
to dokonać tylko poprzez uatrakcyjnienie finansowe zawodów opiekuna i asystenta społecznego oraz uregulowania statusu ich zatrudniania.

            Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” podkreśla, iż system ochrony zdrowia przyjazny pracownikom i pacjentom musi mieć charakter komplementarny. Mamy pełną świadomość trudności, jakie należy pokonać po kilkudziesięciu latach błędów i zaniedbań. Nasz Związek wyraża gotowość do współpracy w naprawianiu polskiej opieki zdrowotnej,
ale domaga się, aby konieczne zmiany odbywały się z poszanowaniem zasad dialogu społecznego oraz uwzględnieniem stanowiska pacjentów.

Do pobrania