List do Ojca Św.

Franciszek – Papież

W a t y k a n

Umiłowany Ojcze Święty!

Uczestnicy XXIX Sesji Krajowego Zjazdu Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, obradujący w Częstochowie u stóp Jasnej Góry, Sanktuarium Matki naszego Boga – Królowej Polski z Jej cudownym obrazem, przekazują Ci, umiłowany Ojcze Święty, wyrazy szacunku, synowskiej czci i pozdrawiają.

Nasze serca przepełnione są w tym roku radością i szczególną wdzięcznością, którą kierujemy do Boga, bowiem obchodzimy stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Bogu Najwyższemu chwała, cześć i uwielbienie za ten wielki dar!

W roku 1918, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dwadzieścia lat później nadeszła kolejna katastrofa – druga wojna światowa, w której zginęło sześć milionów synów i córek naszego Narodu, a po niej przez 44 lata Ojczyzna nasza znajdowała się pod sowiecką dominacją, w wyniku której kolejne tysiące Polaków straciły życie. To, bardzo trudne doświadczenie, powoduje, iż Polacy w sposób szczególny doceniają dar wolności. Wyraz temu dał NSZZ „Solidarność”, który w 1980 roku upomniał się zarówno o należne prawa przysługujące ludziom pracy, ale również o podstawowe wolności należne człowiekowi i obywatelowi, tak w wymiarze indywidualnym jak i zbiorowym.

Dzisiaj dziękujemy Bogu Najwyższemu i Matce przenajświętszej za dar niepodległości naszej Ojczyzny i za wolność, którą cieszymy się jako zbiorowość. Jednocześnie zapewniamy Cię, umiłowany Ojcze Święty, że z wielką troską, w poczuciu solidarności z innymi narodami i środowiskami, szczególnie środowiskami ludzi pracy na całym świecie, pragniemy dzielić się tym naszym trudnym doświadczeniem. Szczególnie z tymi wszystkimi, którzy

doświadczają różnych form zniewolenia w związku z nadużyciami politycznymi i ekonomicznymi. Dajemy temu wyraz w przyjętym przez  Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” Posłaniu do ludzi pracy całego świata.

Życzymy Ci Ojcze Święty zdrowia, siły i wytrwałości w głoszeniu ludziom na całym świecie prawdy o Bożej Miłości. Zapewniamy o pamięci w modlitwie i prosimy o Twoje Ojcowskie Błogosławieństwo dla Polski, dla NSZZ „Solidarność” i dla jego wysiłków podejmowanych dla dobra człowieka pracy.