List XXII KZD do Ojca Św. Benedykta XVI

Umiłowany Ojcze Święty,

Delegaci zgromadzeni na obradach XXII Krajowego Zjazdu NSZZ „Solidarność” , obradującego w Wadowicach – mieście narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, przesyłają Waszej Świątobliwości z serca płynące pozdrowienia i życzenia wielu Łask Bożych, zapewniając jednocześnie o naszej modlitwie.

Pragniemy poinformować Waszą Świątobliwość, że w związku z 30-tą rocznicą powołania Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanowiła ogłosić rok 2008 – Rokiem Ojca Świętego Jana Pawła II. Staraliśmy się i nadal staramy, aby ten czas był dla nas okresem ponownego rozważenia słów, które do nas wielokrotnie kierował nasz Wielki Rodak. Czujemy się zobowiązani do realizacji „testamentu”, za który uważamy całe Jego nauczanie.

Ważnym punktem tego programu są obrady Krajowego Zjazdu NSZZ „Solidarność” w miejscu o którym, jak mówił Poprzednik Waszej Świątobliwości, „wszystko się zaczęło”. Tu też chcemy okazać wdzięczność Stwórcy za to, że po wielkim darze, jakim był Jan Paweł II, dał nam papieża, który prowadzi nas ścieżkami miłości wprost do Dobrego Pasterza – Jezusa Chrystusa.

Czcigodny Ojcze Święty,

Ponownie dziękujemy Ci za Twoje słowa wołające o sprawiedliwość i miłość w życiu społecznym, w których zwracasz uwagę na problemy człowieka we współczesnym świecie. Deklarujemy Ci, że wszelkie nasze działania, staramy się podejmować w oparciu o społeczną naukę Kościoła Świętego oraz zgodnie z dewizą naszych ojców – Bóg, Honor i Ojczyzna.

Drogi Ojcze Święty,

Mamy jeszcze świeżo w pamięci pielgrzymkę Waszej Świątobliwości do Polski w maju 2006 roku, a już cieszymy się z bliskiego  spotkania z Tobą w czasie Audiencji Generalnej w dniu 15 października 2008 roku. Udajemy się do Stolicy Piotrowej aby modlić się z Tobą. Chcemy też być blisko Ojca Świętego Jana Pawła II, w 30 rocznicę rozpoczęcia przez Kardynała Karola Wojtyłę tak owocnego pontyfikatu, który z pomocą Ducha Świętego odmienił nie tylko Polską  Ziemię.  Wraz z modlitwą o rychłą beatyfikację Największego z Polaków, pragniemy wypraszać za Jego pośrednictwem, potrzebne naszej Ojczyźnie i naszemu Związkowi łaski, abyśmy nie ustali w budowaniu dobra wspólnego.

Prosimy Waszą Świątobliwość o modlitwę za tych, którzy pozbawieni są pracy, poddani szerzącemu się wyzyskowi i niesprawiedliwości.

Prosimy także o Twoje Apostolskie Błogosławieństwo dla NSZZ „Solidarność”, abyśmy umieli budować Polskę opartą na fundamencie wartości chrześcijańskich, godną swej ponad tysiącletniej tradycji.