Posłanie XX Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” do ludzi pracy

NSZZ „Solidarność”, tworząc organizacyjne fundamenty podczas swojego
I Krajowego Zjazdu Delegatów we wrześniu 1981 roku, pamiętał również o tych, którzy doświadczali najgorszych skutków totalitarnego komunistycznego systemu w Europie Środkowej i Wschodniej, uchwalając „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”. Posłanie to odbiło się szerokim echem w całym świecie.

Po 25 latach w wielu miejscach na świecie nadal łamane są podstawowe prawa człowieka i pracownika. Pracownicy wielu krajów, zwłaszcza na Kubie, a także na Białorusi, w Birmie i Korei Północnej cierpią z powodu prześladowań systemów autorytarnych, które pozbawiają swoich obywateli nie tylko podstawowych praw człowieka i praw pracowniczych, ale również możliwości rozwoju materialnego, kulturalnego i duchowego.

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zwraca się do pracowników narodów prześladowanych i zastraszanych ze słowami wsparcia, otuchy i solidarności. Zachęcamy was do kontynuacji i zwiększenia działań na rzecz tworzenia niezależnych związków zawodowych – fundamentu społeczeństwa demokratycznego. Wierzymy, że wasz wytrwały
i solidarny wysiłek, podobnie jak w Polsce i innych krajach Europy, zostanie uwieńczony sukcesem.

Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie dla wolnego ruchu związków zawodowych na całym świecie, szczególnie tam, gdzie nie są przestrzegane podstawowe standardy pracy, prawa związkowe i prawa człowieka.

Do wszystkich pracowników zaś ponawiamy apel, którego realizacja stanowi fundament i rację bytu naszego ruchu: ORGANIZUJCIE SIĘ!