Stanowisko XIX KZD nr 1/2005 ws. przemian ustrojowych w Polsce w XXV rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” docenia, że tak wiele różnych środowisk w Polsce i na świecie – w trakcie obchodów XXV rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” – uznaje doniosłość tych wydarzeń rozpoczynających pokojowy rozpad komunizmu i niosących wolność Polsce i wielu innym krajom.

Przypominamy, że obok idei wolności, Sierpień niósł wielkie przesłania moralne i społeczne. Bez odniesienia się do wartości, o których tak wiele nauczał Jan Paweł II, nie sposób zrozumieć i wytłumaczyć fenomenu „Solidarności”. Nie mamy wątpliwości, że właśnie brak postępu w tych sferach jest dziś źródłem wielkiego rozgoryczenia, utraty poczucia bezpieczeństwa i – niekiedy – bolesnego poczucia zdrady.

Wolny rynek pozbawiony zasady solidaryzmu nie rozwiąże polskich problemów transformacji.

Dlatego, wobec toczącej się dyskusji o przyszłości Polski, XIX Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” z całą mocą stwierdza:

  • NSZZ „Solidarność” opowiada się za Polską budowaną na gruncie wartości chrześcijańskich i katolickiej nauki społecznej, w oparciu o ideały wolności
    i godności osoby ludzkiej, z których zrodził się nasz Związek;
  • NSZZ „Solidarność” opowiada się za rozwojem Polski w oparciu
    o Europejską Kartę Społeczną, z poszanowaniem fundamentalnych praw człowieka
    i prawa pracowników do godnej pracy i godziwej płacy;
  • NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się kontynuowaniu liberalnych eksperymentów prowadzących do łamania praw i godności ludzkiej oraz rozwarstwienia społecznego.

 NSZZ „Solidarność” oczekuje od parlamentu, rządu i prezydenta działania według tych zasad.

Do pobrania