11-12 maja 2004 (14-16/04)

Komunikat

W dniach 11-12 maja 2004 r. w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", podczas którego zadecydowano o kontynuacji akcji w obronie praw pracowniczych i związkowych.

Komisja Krajowa zdecydowała, że w ramach Dni Protestu po manifestacji w Kozienicach odbędą się również akcje w Przeworsku (13.05), Warszawie (14.05) i Płocku (19.05). NSZZ "S" domaga się m.in. skutecznego ścigania przez organy państwa przypadków łamania prawa przez pracodawców, systemów osłonowych w tym zasiłków i świadczeń przedemerytalnych dla osób tracących pracę z winy zakładu, wycofania się rządu z kolejnych projektów niszczących kodeks pracy, przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji wynikającej z obniżania kosztów firm poprzez stosowanie patologicznego samozatrudnienia w celu zmniejszenia podatków i składek na ubezpieczenia społeczne oraz realizacji postulatów zagrożonych branż.

W czasie posiedzenie Komisji Krajowej uroczyście otwarto wystawę poświęconą księdzu Jerzemu Popiełuszce. Na wniosek Regionu Mazowsze w styczniu Komisja Krajowa ogłosiła rok 2004, rokiem księdza Jerzego. Wystawa poświęcona życiu duszpasterza "Solidarności" i przypominająca jego naukę jest częścią obchodów tego roku. Za zorganizowanie wystawy podziękował Związkowi abp Tadeusz Gocłowski. – Myślę, że po 20 latach ksiądz Jerzy by do nas powiedział, oglądajcie moje zdjęcia, ale pilnujcie mojej nauki, moich słów – powiedział metropolita gdański otwierając wystawę. Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt zdjęć. Część z nich pochodzi ze zbiorów ks. prałata Henryka Jankowskiego. Autorami wystawy są Teresa i Andrzej Sowińscy. Zdjęcia ks. Jerzego można oglądać w siedzibie "Solidarności" w Gdańsku na I i II piętrze. Wystawa pojedzie również na Krajowy Zjazd Delegatów do Spały.

Komisja Krajowa przyjęła także specjalne stanowisko, w którym dziękuje prezydentowi Lechowi Wałęsie za reprezentowanie Polski w Strasburgu, podczas uroczystości rozszerzenia Unii Europejskiej.

Komisja Krajowa dokonała również interpretacji uchwały nr 10 XVI KZD w sprawie wniosków do IPN. Zdaniem Komisji Krajowej intencją uchwały było złożenie przez członków KK pełnej kserokopii wniosku złożonego do IPN. W dodatkowej uchwale, Komisja Krajowa stwierdziła, że członkowie KK i Krajowej Komisji Rewizyjnej w celu realizacji postanowień Zjazdu powinni wypełnić wniosek w charakterze wnioskodawcy i pokrzywdzonego. Osoby, które nie złożyły wniosku zgodnie z tą zasadą mają czas do 28 maja br. włącznie.

Komisja Krajowa zdecydowała również, że do rozpoczęcia Krajowego Zjazdu Delegatów w Spale będzie szukała kompromisu pomiędzy zgłoszoną przez przedstawicieli ZR Śląsko-Dąbrowskiego propozycją zmian w statucie, a wypracowanym w komisji statutowej projektem.

• Dział Informacji KK

Stanowisko KK nr 9/04
ws. podziękowania dla Lecha Wałęsy

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" kieruje słowa wdzięczności i uznania dla Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ "Solidarność", laureata pokojowej nagrody Nobla i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za godne reprezentowanie Polski i "Solidarności" podczas uroczystości poszerzenia Unii Europejskiej 3 maja 2004 roku w Strasburgu.

Obecność i wystąpienie Pana Prezydenta były źródłem dumy i satysfakcji dla wielu Polaków.

Uchwała KK nr 14/04
ws. zmiany w uchwale KK nr 133/02

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" w uchwale KK nr 133/02 ws. powołania zespołów KK dokonuje zmiany nazwy zespołu ds. polityki Związku i nadaje zespołowi nazwę: Konwent przewodniczących zarządów regionów i krajowych sekretariatów branżowych.

Uchwała KK nr 15/04
ws. interpretacji uchwały nr 10 XVI KZD

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" stwierdza na podstawie § 51 Statutu, że intencją uchwały nr 10 XVI KZD ws. uzupełnienia uchwały nr 2 XV KZD w sprawie wniosków do IPN, było złożenie do Działu Organizacyjnego KK pełnej kserokopii (sześć stron) kopii wniosku złożonego do Instytutu Pamięci Narodowej.

Uchwała KK nr 16/04
ws. realizacji uchwał nr 2 XV KZD i nr 10 XVI KZD

1. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" stwierdza, że członkowie Komisji Krajowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej w celu realizacji uchwał nr 2 XV KZD i nr 10 XVI KZD powinni złożyć wniosek do Instytutu Pamięci Narodowej wypełniając go:
  • w części A jako wnioskodawca
  • w części B we wszystkich pozycjach w charakterze wnioskodawcy i pokrzywdzonego.
  1. Osoby, które złożyły wniosek niezgodnie z powyższą zasadą zobowiązane są do złożenia go ponownie w trybie zgodnym z pkt. 1. oraz złożenia kopii do Działu Organizacyjnego KK w terminie do 28 maja 2004 r. włącznie.
  2. Obowiązek z pkt. 2. nie dotyczy osób, które otrzymały z IPN zaświadczenie o statusie pokrzywdzonego i przedłożą go w Dziale Organizacyjnym w terminie do 28 maja 2004 r. włącznie.
  3. Kopie wniosków złożonych do Działu Organizacyjnego KK – po sporządzeniu protokołu z realizacji uchwały nr 10 XVI KZD i niniejszej uchwały KK – zostaną zwrócone osobom, których dotyczą do dnia 29 czerwca 2004 r.