Uchwała VIII KZD nr 19/1996 ws. ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie 31 sierpnia 1996 r.

Sierpień  1980  r.  i  powstały  wtedy  NSZZ  „Solidarność” rozpoczął   proces   odzyskiwania   niepodległości   państwowej, narodowej   i  obywatelskiej.  Nadzieje  związane  z  protestami w  Czerwcu  1956  r.,   Marcu  1968 r., Grudniu 1970 r., Czerwcu 1976  r.  –  mogły  być  skutecznie  spełnione  przez  solidarne działania   całego  społeczeństwa.  Wtedy  najbardziej  dobitnie upomnieliśmy się o:

– demokratyczne państwo, pozbawione ideologicznej dominacji,

– prawa człowieka,

– podmiotowość osoby ludzkiej i społeczeństwa.

Po  szesnastu  latach, w wyniku rozbicia sił wyrosłych z tamtego Sierpnia, polityczni spadkobiercy PRL, legitymujący się wynikami demokratycznych wyborów zakwestionowali dążenia Narodu, wyrażone najpełniej zrywem sierpniowym.

Widocznym już skutkiem rządów postkomunistów jest:

– monopolistyczna polityka sprawowania władzy,

– ideologizacja  państwa  powodująca  konfrontację  z tą częścią społeczeństwa,   która   uznaje   wartości  chrześcijańskie  i tradycje narodowe,

– próby zdominowania środków masowego przekazu, podporządkowanie aktualnej władzy edukacji i wychowania,

– blokowanie  rzeczywistego udziału społeczeństwa w przejmowaniu własności majątku narodowego,

– zubożenie   wielu   rodzin   w   Polsce,   ze  względu na brak prorodzinnej  polityki  państwa  oraz brak reformy ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych,

–  przywracanie  metod  kontroli  środowisk  społecznych,  w tym pracowniczych, przez służby specjalne,

–  zagrożenie  praw  pracowniczych, wynikające z przygotowywanej ustawy o zbiorowych stosunkach pracy,

–  zagrożenie dla kultury narodowej.

Krajowy    Zjazd    Delegatów    uznając   powinność   NSZZ „Solidarność”   wobec   zobowiązań   wynikających   z  protestów sierpniowych  w  1980  r.  postanawia przeprowadzić ogólnopolską manifestację   w  Warszawie  31  sierpnia  1996  r.  i   apeluje do wszystkich ludzi, którym bliskie są ideały Sierpnia o wzięcie udziału w tej akcji Związku.

Wykażmy  naszą solidarność i wolę działania na rzecz takiej Polski, w której zostaną zrealizowane nadzieje Sierpnia.