Mając na uwadze obecną trudną sytuacją europejskiej branży motoryzacyjnej – będącej w dużej mierze skutkiem polityki klimatycznej UE – coraz więcej europejskich rządów zapowiada wprowadzenie poważnych pakietów wsparcia dla zakładów branży motoryzacyjnej w swoich krajach, co najprawdopodobniej będzie skutkować redukcją produkcji i zatrudnienia
w państwach, w których takiego wsparcia nie będzie. Biorąc powyższe pod uwagę, Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zwraca się do Rządu RP o podjęcie konstruktywnych działań, celem zapewnienia adekwatnego wsparcia branży motoryzacyjnej w Polsce.
Należy podkreślić, że obecnie branża motoryzacyjna wypracowuje 14 proc. PKB Polski i odgrywa kluczową rolę w gospodarce naszego kraju. Zapewnia przy tym zatrudnienie, uwzględniając kooperantów, kilkuset tysiącom pracowników. Realne zagrożenie znacznego zmniejszenia produkcji oraz zatrudnienia w branży motoryzacyjnej w oczywisty sposób prowadzić będzie do groźnych nieodwracalnych konsekwencji społecznych i ekonomicznych, tym także utracie wielu tysięcy członków przez NSZZ „Solidarność”. Zwłaszcza dotyczy to regionów, gdzie udział zakładów oraz produkcji związanej z motoryzacją jest największy.
Ponadto nie wolno zapominać, że ograniczaniu zdolności wytwórczych branży motoryzacyjnej towarzyszy deindustrializacja zarówno Polski jak i całej Unii Europejskiej z Republiką Federalną Niemiec na czele. Oznacza to poważne zagrożenie dla stabilnych miejsc pracy oraz wpływów budżetowych naszego kraju – już w 2025 roku budżet Polski ma być w jednej trzeciej finansowany długiem, zaciąganym na konto przyszłych pokoleń.
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” wzywa do pilnego podjęcia niezbędnych działań, zapewniających konieczne i adekwatne wsparcie dla branży motoryzacyjnej, zmierzających do utrzymania miejsc pracy, o których rozmowy powinny się toczyć w sposób społecznie akceptowalny, czyli w uzgodnieniu z reprezentacjami pracowników. Koniecznie też trzeba podejmować decyzje dotyczące zapobiegania przenoszeniu tych miejsc pracy do krajów nieobjętych restrykcjami Zielonego Ładu – jak (ostatnio) Meksyk czy Brazylia.