Obecnie w Polsce dokonuje się transformacja modelu działania związków zawodowych. Jest to proces wymuszony przez zmieniające się trendy w gospodarce i sektorze usług, co skutkuje wygaszaniem produkcji, zmianami profilu działania czy wręcz ogłaszaniem upadłości przedsiębiorstw – a w rezultacie masowymi zwolnieniami pracowników.
Do tych zmian w znacznym stopniu przyczynia się polityka Rządu RP, polegająca między innymi na nieuzasadnionych działaniach, zmierzających ku zapaści spółek Skarbu Państwa i w konsekwencji ich wyzbywania się, co prowadzi nie tylko do braku kontroli nad strategicznymi dla Polski sektorami gospodarki, ale także do braku kontroli nad rynkiem pracy przy stosowaniu ułatwień dla importu tańszych produktów spoza RP, zamiast wspierania i umacniania rodzimego przemysłu. Nade wszystko działania Rządu RP prowadzone są bez oficjalnego planu rozwoju gospodarczego Polski i rynku pracy.
Mając na względzie obronę prawa człowieka do pracy, Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” stanowczo domaga się od Rządu RP pilnego wdrożenia zaplanowanego kompleksowo, z uwzględnieniem konsultacji społecznych, procesu budowania odporności rynkowej oraz wypracowania systemowych rozwiązań, pozwalających na utrzymanie ciągłości zatrudnienia i wspierających elastyczność organizacji, jak np. pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom w dopasowaniu nowych modeli biznesowych, zmiany w szkolnictwie branżowym, uwzględniające nabywanie zróżnicowanych kompetencji czy ograniczenia importu w obszarach strategicznych; i inne, w celu przeciwdziałania zapaści gospodarczej i destabilizacji rynku pracy w Polsce.