Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec przyjętej przez Parlament RP ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Jest to kolejna zmiana dotycząca składki zdrowotnej, która zwiększa dysproporcję w obciążeniu zobowiązaniami o charakterze publicznoprawnym pracowników zatrudnionych na etacie w porównaniu z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. Takie działania promują samozatrudnienie kosztem zatrudnienia pracowniczego. Od 2022 roku pracownik nie może odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne od wymiaru podatku dochodowego od osób fizycznych, wskutek czego łączne obciążenie podatkowo-składkowe wzrosło o 1,75% i które opłaca oraz finansuje w całości z własnych środków składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wymiarze 9%, obliczaną od całości jego przychodów ze stosunku pracy. Tymczasem składka na ubezpieczenie zdrowotne, opłacana przez przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym, wynosić ma 4,9% dochodu, nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia.
Obniżka składki zdrowotnej wiąże się z uszczupleniem dochodów NFZ, a w konsekwencji obniżeniem poziomu finansowania ochrony zdrowia. Wprowadzenie w życie zapisów ustawy przełoży się bezpośrednio na pogorszenie programu dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych.
Projekt ustawy nie podlegał konsultacjom publicznym i opiniowaniu. Jest to niedopuszczalne, szczególnie przy tak ważnych społecznie projektach. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” wnioskuje do Prezydenta RP o niepodpisywanie ustawy.