Decyzja Prezydium KK nr 147/19 ws. opinii o projekcie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi o dodanie do Programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2021 następujących propozycji:

1. w pkt. 1.20.03 Świadczenia na rzecz rodziny
  w zakresie świadczeń alimentacyjnych zasadne jest ustalenie liczby odmownych decyzji z powodu przekroczenia progu dochodowego.
  W przygotowywanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Informacji o realizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów” jest wskazywana ilość decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących realizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w tym decyzji stwierdzających nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podana jest też statystyka dotycząca decyzji wydanych przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze (ogółem: w tym podtrzymujące, zmieniające oraz przekazujące sprawę organowi właściwemu do ponownego rozpatrzenia). Ostatnie umieszczone na stronie MRPiPS informacje zawierają analizę danych z 2015 roku. Uniemożliwia to bieżące monitorowanie sytuacji osób pobierających świadczenia. Szybki wzrost płacy minimalnej w ostatnich latach, przy jednoczesnym minimalnym wzroście kryterium dochodowego (z 725 do 800 zł od 1 lipca 2019 roku), skutkować będzie zwiększoną liczbą decyzji odmownych.

2. w pkt. 1.20.05 Żłobki i kluby dziecięce
  rozszerzyć badanie o ustalenie liczby gmin oraz wysokości przyznanych dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dla podmiotów prowadzących niepubliczne żłobki lub kluby dziecięce, podmiotów zatrudniających dziennych opiekunów oraz dziennych opiekunów prowadzących działalność na własny rachunek.
  W ramach programu „Maluch +” MRPiPS przyznaje dotacje na powstanie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych bądź dofinansowanie miejsc już istniejących. Natomiast część gmin podejmuje uchwałę w sprawie dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobek lub klub dziecięcy ze środków własnych. Takie działania dodatkowo obniżają koszty pobytu dziecka w placówce, co niewątpliwie umożliwia skuteczne łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

3. w pkt. 1.20.04 (031) Świadczenia na rzecz rodziny
  rozszerzyć badanie o wydatki samorządów, przeznaczane na wsparcie rodzin, takich jak bony żłobkowe/przedszkolne, bezpłatny lub refundowany transport publiczny, dodatkowe ulgi dla rodzin wielodzietnych/seniorów, itp.
  Wiele samorządów podejmuje inicjatywy oraz realizuje programy mające na celu dodatkowe wsparcie rodzin. Są to transfery realizowane ze środków budżetów jednostek samorządu terytorialnego, których nie ujmuje się w statystykach wydatków, a które wpływają na poziom dochodów rodzin. Przegląd działań na rzecz rodziny na poziomie samorządów, uporządkuje wiedzę w zakresie prowadzonej przez samorządy polityki rodzinnej/demograficznej.

4. w pkt. 1.21.09 (039) Zgony. Umieralność. Trwanie życia
  rozszerzyć badanie statystyczne o badanie długości trwania życia w zdrowiu.
  Dane te pozwolą na analizę wpływu stanu zdrowia na podejmowanie decyzji co do kontynuacji pracy zawodowej osób starszych. Będzie ono również istotne dla prognozy systemu ubezpieczeń społecznych, a przede wszystkim planowania systemu emerytalnego. Aktywne starzenie oraz polityka senioralna to także  priorytety rządu,  a więc rzetelne dane o jej efektach będą wsparciem dla  kierunków działań w tym zakresie.

5. 1.23 RYNEK PRACY
  dodanie tematu badania: Bezrobotni i poszukujący pracy niezarejestrowani w urzędach pracy.
  Prezydium KK sugeruje zwrócenie uwagi na podjęcie prac nad stworzeniem mechanizmu badania sytuacji osób, które zostały wykreślone z rejestru bezrobotnych na skutek np. dobrowolnej rezygnacji ze statusu bezrobotnego, niepotwierdzenia gotowości do pracy bądź, odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, co dałoby w przyszłości pełny obraz bezrobocia w Polsce.
  Wyjściowo badanie takie mogłoby zostać uwzględnione przy spisie ludności planowanym na przyszły rok.

6. w pkt. 1.24.02 (060) Struktura wynagrodzeń
  rozszerzyć badanie o informacje dotyczące najniższych wynagrodzeń oraz włączenie do badania osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, które osiągają dochód poniżej płacy minimalnej. Dane te pozwolą na podjęcie badań w zakresie ustalenia skali zjawiska tzw. „pracujących biednych”.

7. w pkt. 1.25.07 (067) Pomoc społeczna
  rozszerzyć badanie o informacje dotyczące poziomu wynagrodzenia pracowników socjalnych z podziałem regionalnym, ponieważ średnie wynagrodzenie na stanowisku pracownika socjalnego jest bardzo zróżnicowane w poszczególnych województwach.

8. w pkt. 1.64.07 (221) Badanie cen towarów i usług konsumpcyjnych
  zaprezentowanie wskaźnika zmian cen towarów i usług (CPI) w układzie podzielonym na typy gospodarstw domowych.Rozbicie na typy gospodarstw ułatwi analizę potrzeb grup docelowych oraz pozwoli zwiększyć skuteczność systemu pomocy społecznej.

Proponujemy następujący podział gospodarstw domowych w zależności od:
– ilości osób w gospodarstwie domowym,
– struktury gospodarstwa domowego ( np. gospodarstwo 2-osobowe może składać się z 2 dorosłych lub dorosłego i dziecka),
– osiągające dochody poniżej kwoty minimalnego wynagrodzenia, uprawnione do świadczeń rodzinnych.

Do pobrania