-
(Kazanie 55/81)
W „Księgach Narodu i Pielgrzymstwa Polskiego” pisał Adam Mickiewicz: „A każdy z Was w duszy swej ma ziarno przyszłych praw i miarę przyszłych granic. O ile powiększycie i polepszycie duszę Waszą, o tyle polepszycie prawa Wasze i powiększycie granice Wasze”. Uczyńmy z tych zdań motto naszej dzisiejszej medytacji. Powrócimy do nich pod jej koniec. Raz…
-
Uchwała I KZD ws.działań mających na celu zarejestrowanie NSZZ „Solidarność” Kierowców Transportu Prywatnego (54/81)
Zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy Krajową Komisją Porozumiewawczą NSZZ „Solidarność” ą Krajowym Komitetem Założycielskim NSZZ „Solidarność” Kierowców Transportu Prywatnego w sprawie współpracy obu związków, zobowiązujemy nowowybraną Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” do udzielenia pomocy i podjęcia skutecznych działań mających na celu zarejestrowanie NSZZ „Solidarność” Kierowców Transportu Prywatnego. Problem osób sprawujących równocześnie funkcję pracodawców i pracobiorców, jak…
-
Uchwała I KZD ws.zobowiązania władze Związku do ustalenia właściwego trybu postępowania zapewniającego wyegzekwowanie roszczeń pracowniczych (53/81)
I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zobowiązuje władze Związku do ustalenia właściwego trybu postępowania zapewniającego wyegzekwowanie roszczeń pracowniczych i cywilno – prawnych Polaków, którzy w wyniku działań wojennych przebywali poza granicami Kraju podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu — niezależnie od tego, w którym kraju musieli przebywać.
-
Uchwała I KZD ws. wychowania młodego pokolenia Polaków (51/81)
Przyszłość narodu i przyszłość „Solidarności” zależą od tego, czy młode pokolenie Polaków będzie przygotowane i zdolne do niezależnego, samorządnego i autentycznego uczestnictwa w kierowaniu swym krajem. Nową Polskę zbudują tylko ludzie odważni, samodzielni w myśleniu i działaniu, solidarni, wrażliwi moralnie i uczciwi. Dlatego wychowanie młodego pokolenia Polaków musi stać się sprawą nas wszystkich, sprawą Związku,…
-
Uchwała I KZD ws. ustaw o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego oraz o przedsiębiorstwach państwowych (50/81)
Stanowisko naszego Związku w sprawie samorządu pracowniczego i samodzielności przedsiębiorstw zostało wyrażone w Uchwale Zjazdu, podjętej w dniu 8.09.1981 r. Było ono więc znane Sejmowi PRL, który w dniu 25.09.81 uchwalił Ustawę o Przedsiębiorstwach Państwowych oraz Ustawę o Samorządzie Załogi Przedsiębiorstwa Państwowego. Sejm odstąpił w ustawach od uzgodnionego z Prezydium KKP kompromisu, dotyczącego sposobu powoływania…
-
Uchwała I KZD ws.działania Związku na rzecz osób niepełnosprawnych (48/81)
Doceniając rangę problemu społecznego, jakim są warunki życia osób niepełnosprawnych w Polsce, Zjazd Delegatów uznaje działalność zmierzającą do pełnej rehabilitacji i integracji tej części społeczeństwa za jeden z ważnych kierunków działania Związku. Dotychczasowa działalność w tym zakresie, zarówno Rządu, jak i władz administracyjnych oraz instytucji odpowiedzialnych za rehabilitację i integrację społeczną osób niepełnosprawnych, jest dalece…
-
Uchwała I KZD ws. codziennej gazety związkowej o zasięgu ogólnokrajowym (47/81)
Pierwszy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zobowiązuje przyszłe władze wykonawcze Związku do powołania codziennej gazety związkowej o zasięgu ogólnokrajowym. Jako stałe pozycje dziennika, należy przyjąć między innymi: 1. Omawianie prac Prezydium Komisji Krajowej, 2. Publikowanie wyników rozmów prowadzonych z władzami państwowymi, 3. Publikowanie informacji Komisji Rewizyjnej, dotyczących gospodarki majątkiem związkowym.
-
Uchwała I KZD ws.odmowy wiz wjazdowych
Podstawową wartością naszego Związku jest solidarność ludzi pracy w Polsce i w świecie. W imię tej zasady, w imię obowiązku świadczenia solidarności, Zjazd zaprosił na swoje obrady wiele central związkowych z zagranicy. Odmówienie wiz wjazdowych niektórym zaproszonym na Zjazd jest przejawem niedopuszczalnej ingerencji organów Rządu PRL w zagwarantowaną statutem działalność NSZZ „Solidarność”. Zjazd Krajowy protestuje…
-
Uchwała I KZD ws. w sprawie polityki wydawniczej Związku (45/81)
1. Pierwszy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” składa podziękowanie grupom redakcyjnym i założycielskim tygodników, biuletynów i innych wydawnictw związkowych. 2. Biorąc pod uwagę aktualny stan dostępu „Solidarności” do środków masowego przekazu, Zjazd stoi na stanowisku, że nowe władze krajowe powinny udzielić jak najdalej idącej pomocy prasie i wydawnictwom związkowym, szczególnie w zakresie zwiększenia nakładów. 3. Uważamy,…