Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 60 ust. 4 Statutu NSZZ „Solidarność”, wprowadza następujące zmiany w Statucie NSZZ „Solidarność”:
1. W § 13 dodaje się ustęp 3c w brzmieniu:
„3c. Procedury pozbawienia członkostwa (wykluczenia ze Związku), o której mowa w ust. 3, 3a, 3b, 4a, nie można przeprowadzać w trakcie łączenia lub podziału organizacji zakładowych lub międzyzakładowych, w czasie trwającej procedury wyborczej zgodnie z przyjętym kalendarzem wyborczym na daną kadencję oraz w czasie rozpoczętej procedury odwołania lub wyboru nowych władz danej jednostki organizacyjnej w trakcie kadencji, z wyłączeniem sytuacji, o której mowa w § 56 ust. 4a.”
2. W § 13 ustęp 4 otrzymuje brzmienie:
„Zarząd regionu jest zobowiązany do podjęcia decyzji w sprawach, o których mowa w ust. 3 i 3d, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania odwołania. Decyzja zarządu regionu w sprawie pozbawienia członkostwa jest ostateczna.”
3. W § 13 dodaje się ustęp 4a w brzmieniu:
„4a. Pozbawienie członkostwa (wykluczenie ze Związku) może nastąpić także w wyniku uchwały Zarządu Regionu, podjętej na wniosek zarządu komisarycznego, wprowadzonego w danej jednostce organizacyjnej Związku na podstawie §§ 56 i 57 Statutu. Jeżeli o pozbawienie członkostwa (wykluczenie ze Związku) wnosi zarząd komisaryczny, wprowadzony w niższej lub wewnętrznej jednostce organizacyjnej, to powiadamia o tym jednocześnie władzę wykonawczą podstawowej jednostki organizacyjnej. Zarząd regionu w głosowaniu tajnym podejmuje uchwałę w sprawie pozbawienia członkostwa (wykluczenia ze Związku) na posiedzeniu stacjonarnym w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia wpływu.
Od podjętej uchwały w sprawie pozbawienia członkostwa przysługuje prawo wniesienia odwołania do Komisji Krajowej w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia doręczenia uchwały. Komisja Krajowa podejmuje uchwałę w sprawie odwołania na najbliższym posiedzeniu, nie później niż w ciągu 30 dni od otrzymania odwołania. Decyzja Komisji Krajowej jest ostateczna.”
4. W § 56 ustęp 2 otrzymuje brzmienie:
„W okresie zawieszenia działalności władz, o których mowa w ust. 1, statutowe obowiązki i uprawnienia przejmuje zarząd komisaryczny wskazany przez zarząd regionu. Powyższe uprawnienia nie dotyczą prawa wykluczania członków Związku, z zastrzeżeniem uprawnienia wnioskodawcy wynikającego z § 13 ust. 4a. Zarząd komisaryczny funkcjonuje przez okres 3 miesięcy z możliwością jednorazowego wydłużenia o kolejne 3 miesiące. Zasady powoływania i funkcjonowania zarządów komisarycznych reguluje uchwała Komisji Krajowej. Obowiązki i uprawnienia władzy kontrolnej przejmuje regionalna komisja rewizyjna.”
5. W § 56 dodaje się ustęp 4a w brzmieniu:
„W przypadku wdrożenia przez zarząd komisaryczny procedury pozbawienia członkostwa zgodnie z § 13 ust. 4a zwołanie posiedzenia władzy stanowiącej, o którym mowa w ust. 3, następuje po zakończeniu procedury zgodnie z § 13 ust. 4a, a okres funkcjonowania zarządu komisarycznego wydłuża się z mocy prawa do 6 miesięcy.”