^ TOP BACK

Informujemy kierowców zawodowych, że składka członkowska wynosi 30 zł.

Numer rachunku bankowego  KSTD      PKO BP 16 1020 1013 0000 0602 0352 4394 
 
MOZ Nr 3131 Kierowców zawodowych    PKO BP 76 1020 1185 0000 4402 0105 3487 Więcej informacji
 

Facebook
 
 

 
 

Spotkanie ze związkowcami z Holandii

W październiku br. Krajowa Sekcja Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność" gościła kolegów z sektora holenderskich związków transportowych FNV.
- Wizyta była krótka, ale bardzo owocna. Na własne oczy przekonałem się, jak szybko i skutecznie potrafi załatwiać sprawy silny związek zawodowy - mówi Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ "Solidarność".
Głównym tematem spotkania związkowców było opracowanie uczciwego regulaminu wynagradzania w firmie Butter Group Polska
- Firma „Butter” jest holenderską firmą transportową, która ma swoją filię w Polsce. Swoje usługi firma świadczy w krajach Europy zachodniej, przeważnie na terenie Niemiec i Holandii. Kierowcy z Polski również jeżdżą po Europie, ale płaci się im według polskich przepisów, czyli mniej, niż kierowcom z Holandii i Niemiec. Czyli za tą samą pracę nasi pracownicy otrzymują dużo niższe wynagrodzenie. Nie możemy tolerować takiej niesprawiedliwości - tłumaczy Tadeusz Kucharski.
Sekcja wsparła organizację zakładową w „Butter” podczas rozmów z zarządem firmy oraz zwróciła się o pomóc do kolegów z Holandii. Do Warszawy przyjechał m.in. przedstawiciel FNV Edwin Atema.

Okazało się, że związkowcy z FNV mają za sobą długą historię współpracy z holenderską firmą Butter, która jest częścią kompanii AB Texel. - Układało się nam różnie - nie ukrywa Edwin Atema. - W pewnym momencie nawet otarliśmy się o sąd, ale w końcu udało nam się nawiązać w miarę poprawną współpracę z zarządem firmy. -Naszym celem jest doprowadzić do równych warunków pracy dla wszystkich kierowców w całej Europie - zapowiada Edwin.
- Chcemy to zrobić wspólnie z "Solidarnością", ponieważ jesteśmy jedną rodziną związkową. Jeżeli nam się to uda, będzie to duże osiągnięcie dla całej branży - mówi.
W ślad za przedstawicielami FNV na rozmowę ze związkowcami do Polski przyleciał dyrektor koncernu Aware, właściciela kompanii  Butter i AB Texel. - Byłem przyjemnie zaskoczony tym spotkaniem - nie kryje zadowolenia Tadeusz Kucharski - Do tej pory rozmowy związkowców z zarządem były jałowe, ale jak tylko pojawił się Edwin - sytuacja frontalnie się zmieniła. Koledzy z FNV ściągnęli do Polski przedstawiciela zarządu Aware, czyli managera z "najwyższej półki". Chcę podkreślić, że ten dyrektor przyleciał do Warszawy na wyraźną prośbę związku. Czyli z silnym związkiem pracodawcy się liczą i pracownicy w Polsce muszą o tym pamiętać - dodaje przewodniczący KSTD.
W wyniku negocjacji ustalono, że obie strony: pracodawca i związkowcy przygotują swoje projekty regulaminu wynagradzania, aby na następnym spotkaniu wypracować wspólną wersję.
- To jest tylko początek naszej współpracy z FNV. Następne negocjacje zamierzamy przeprowadzić z zarządami firm Raben , Link, WOS, Mobilis czy AB Texel,  która już od dawna łamie prawa pracownicze w Polsce. Trzeba skończyć z dyskryminacją kierowców - mówi Tadeusz Kucharski.
Trzeba powiedzieć, że KSTD współpracuje nie tylko z holenderskimi związkami. "Solidarność" Transportowa aktywnie udziela się na forum europejskim. Jest członkiem Sekcji Transportu  Drogowego ETF, która niedawno ogłosiła Europejską Inicjatywę Obywatelską pod nazwą Sprawiedliwy Transport w Europie (Fair Transport Europe).
Celem inicjatywy jest położenie kresu niedopuszczalnym praktykom biznesowym prowadzącym do dumpingu socjalnego i płacowego. Związkowcy wzywają Komisję Europejską do zapewnienia uczciwej konkurencji w różnych rodzajach transportu i do zagwarantowania równego traktowania pracowników (w odniesieniu do zasady równości wynagrodzeń i warunków pracy), niezależnie od kraju pochodzenia.  
W ramach tej inicjatywy będziemy zbierać podpisy pod petycją, która wzywa polityków Komisji Europejskiej do działań zapobiegających wyścigowi zaniżania warunków pracy i życia pracowników transportu - wyjaśnia Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu NSZZ "Solidarność".
Poprzez stronę www.fairtransporteurope.eu  obywatele mogą podpisać petycję, wyrażając w ten sposób swoje poparcie dla równych warunków pracy dla wszystkich pracowników w całej Europie oraz wysokiej jakości usług, bezpieczeństwa pasażerów,  pracowników i wszystkich uczestników w łańcuchu wszystkich gałęzi transportu.
- Zwracam się do wszystkich z prośbą o pomoc w zbieraniu podpisów pod petycją - apeluje szef  KSTD -  Trzeba zebrać milion podpisów. 

 

 

 

Znajdż na stronie

European Transport Workers' Federation

Komisja Krajowa

Sekretariat Transportowców

Solidarność Raben

Mobilis

Tygodnik Solidarność

Serwis Informacyjny Solidarności

Nasz Facebook

Treść zamieszczonych aktów prawnych jest tylko ich zapisem elektronicznym. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią akty prawne ogłaszane i wydawane w Dziennikach Ustaw i Monitorach Polskich a prawo miejscowe i zakładowe publikują właściwe organy tych instytucji.