^ TOP BACK

Informujemy kierowców zawodowych, że składka członkowska wynosi 30 zł.

Numer rachunku bankowego  KSTD      PKO BP 16 1020 1013 0000 0602 0352 4394 
 
MOZ Nr 3131 Kierowców zawodowych    PKO BP 76 1020 1185 0000 4402 0105 3487 Więcej informacji
 

Facebook
 
 

 
 

Spotkanie pomiędzy związkowcami z Niemiec i Polski.

W dniu 25 listopad 2016 roku odbyło się ostatnie – podsumowujące rok 2016, spotkanie pomiędzy związkowcami z Niemiec i Polski. Spotkania te trwają już blisko 20 lat, więc mnogość doświadczeń przenikają się wzajemnie.
Gospodarzem spotkania był niemiecki związek  Ver.di – związek pracowników usług, w tym także pracowników Logistyki  - transportu, magazynowania, spedycji; spotkanie odbyło się w Frankfurcie nad Odrą w lokalnym oddziale niemieckiego związku.  Tak jak zwykle niemiecki związek nastawiony na współpracę ze wschodnim partnerem reprezentowany był przez Sekretarza oraz Skarbnika Regionu Branderburgia, oprócz tego towarzyszyli im przedstawiciele z poszczególnych zakładów pracy.

Ze strony polskiej warto zwrócić uwagę na obecność zastępcy regionu gorzowskiej  „Solidarności” oraz przedstawicieli z „Solidarność” PEKAES – czyli najbliższej organizacji, bezpośrednio współpracującej z zachodnim sąsiadem. W spotkaniu brali także członkowie Prezydium Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „solidarność”
Podsumowaliśmy obecny rok, który obfitował w wiele wydarzeń  i choć jeszcze nie zamknięty a jeszcze wiele zdarzeń będących w toku nie zakończonych.  Podczas naszego wspólnego spotkania byli obecni polscy kierowcy, którzy byli zatrudnieni w niemieckim oddziale AB TEXEL. Pod wpływem   wspólnych polsko – holendersko – niemieckich  nacisków, kierowcy ci przeniesieni zostali do oddziału holenderskiego, na jeszcze lepszych warunkach zatrudnienia. Omówiliśmy działania poszczególnych firm, np. Raben Transport – wchodzącej w skład Grupy Raben podwyżek płac, które udało się w tym roku wynegocjować,. W tej grupie znajduje się także oddział mający siedzibę  w regionie Brandenburgia – Mittenwalde pod Berlinem.  Przechodząc przez poszczególne sprawy i przeróżne zagadnienia, przez długi czas skupiliśmy się na podsumowaniu „Dnia Akcji”, który został przeprowadzony w Polsce, wyjątkowo bez wsparcia kolegów z Niemiec, nie mniej jednak ten dzień był udany, mieliśmy spotkania z kierowcami na kilku różny parkingach, więc całość oceniliśmy pozytywnie. Koledzy z Niemiec pierwszy raz doświadczyli chaosu organizacyjnego, więc nikt nie może mieć zastrzeżeń, że nawet najlepsze procedury mogą czasem zawieść.
Jednocześnie zostały omówione wyniki ankiet, które zostały zebrane podczas wizytacji na parkingach, kierowcy nie chętnie odpowiadają na pytania – fakt, czasem są skomplikowane i to wymaga poprawy, jednak z zebranych odpowiedzi można już pewne wnioski wyciągnąć.
Z rzeczy bieżących, głównym tematem był wiek emerytalny, który pochłoną lwią część spotkania. Uwagi zgłaszane przez przedstawicieli obu związków były bardzo trafne, merytoryczne i  klarowne. Jednocześnie na uwagę zasługuje fakt, że system emerytaslny polski i niemiecki wbrew pozorom nie różni się w swojej strukturze tak bardzo. Były oczywiście różnice w kwotach, jednak sam system jest bliźniaczy, żeby nie powiedzieć tożsamy.
Na koniec spotkania został omówiony kalendarz spotkań, szkoleń oraz akcji na rok 2017.
Mamy głęboką nadzieję, że kolejny rok będzie równie obfity w pozytywne wydarzenia co rok 2016.

ZDJĘCIA

 

 

 

Znajdż na stronie

European Transport Workers' Federation

Komisja Krajowa

Sekretariat Transportowców

Solidarność Raben

Mobilis

Tygodnik Solidarność

Serwis Informacyjny Solidarności

Nasz Facebook

Treść zamieszczonych aktów prawnych jest tylko ich zapisem elektronicznym. Jedyne źródło prawa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanowią akty prawne ogłaszane i wydawane w Dziennikach Ustaw i Monitorach Polskich a prawo miejscowe i zakładowe publikują właściwe organy tych instytucji.